ZIELONA GÓRA: Nie zabieraj organów do nieba!

Informacje News Box News Slider

Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego organizuje kolejną akcję mającą na celu podniesienie świadomości społecznej. – Chodzi o to, aby po naszym odejściu nasze organy nie były zabierane do nieba, bo mogą komuś uratować życie – tłumaczy Rafał Jaszczyński, prezes Stowarzyszenia.

 W całej Polsce na przeszczep czeka 2000 osób. Niestety, większość osób i ich rodzin nie zgadza się na pobieranie organów do transplantacji. Powodem jest niska świadomość społeczna w tej dziedzinie.

Dlatego już we wtorek (9 stycznia), przed meczem Stelmetu BC przed salą CRS, Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego będzie prowadziło akcję informacyjną. – Dzięki współpracy ze Stelmetem BC będziemy rozdawać karty woli – mówi Rafał Jaszczyński. – Taka karta zmusza do tego, aby w domu porozmawiać z najbliższymi o tym jaka byłaby nasza wola, gdybyśmy ulegli wypadkowi i umierali. Każdy z nas może wypełnić tę kartę i następnie nosić ją w portfelu. Dzięki temu możemy uratować komuś życie.

Zgodnie z prawem lekarze mogą pobierać narządy do przeszczepów, ale często kierują się wolą rodziny, która nie zgadza się na ten zabieg. – Niestety, rodzina często nie wie jaka byłaby nasza decyzja, dlatego chcemy zachęcić do dyskusji na ten temat w rodzinnych domach – mówi Jaszczyński. – Są dwa typy dawców. Żywym może być każdy z nas, kto będzie chciał pomóc, w razie potrzeby, komuś ze swojej rodziny oddając np. nerkę lub część wątroby. Drugi typ, do dawca organów po śmierci. I właśnie nasza akcja ma na celu podniesienie świadomości w tym drugim aspekcie.

(ds)