ZIELONA GÓRA: Kto wybuduje Centrum Zdrowia Matki i Dziecka?

Informacje News Box News Slider

Szpital Uniwersytecki Sp. z o.o. w Zielonej Górze ogłasza przetarg na utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Zadanie ma zostać zrealizowane w systemie zaprojektuj – wybuduj i jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Nie ma wątpliwości, że budowa szpitala pediatrycznego jest jednym z najważniejszych zadań tej kadencji samorządu województwa. Szczegóły dot. realizacji zadania umieszczone zostaną w Biuletynie Informacji Publicznej Szpitala w najbliższych dniach.

Przetarg został już przekazany do Dziennika Urzędowego UE. Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka opóźnia się ze względu na nieskuteczny przetarg, który, został w czerwcu 2017 roku ogłoszony przez poprzedni Zarząd Spółki. Kwoty oferowane przez potencjalnych wykonawców były wyższe niż budżet inwestycji. Aktualnie dokonano zmian w dokumentach dotyczących tego zadania. Podpisany został  aneks o dofinansowanie zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Następnie szpital ogłosił kolejny przetarg na realizację inwestycji, która powstanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka kosztować ma 92 mln zł, z czego 56 mln zł pochodzi z RPO-Lubuskie 2020, 12 mln zł – z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego, a 9,2 mln stanowić będzie pomoc z budżetu państwa.

Nowy obiekt wypełni olbrzymią pustkę na zdrowotnej mapie regionu lubuskiego. Do tej pory nasze województwo było na ostatnim miejscu w Polsce pod względem zabezpieczenia świadczeń dla najmłodszych pacjentów. Mamy też najwyższy wskaźnik migracji dzieci i młodzieży na leczenie w innych regionach. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w sposób kompleksowy zabezpieczy potrzeby zdrowotne tutejszych pacjentów. Jednym z najważniejszych elementów będzie dziecięcy OIOM, którego do tej pory nie było w województwie. Poza tym w CZMiD powstaną inne specjalistyczne pododdziały pediatryczne – m.in. onkologia, zakaźny, laryngologia czy endokrynologia.