ZIELONA GÓRA: Wojewoda punktuje prezydenta Kubickiego w sprawie Parku Braniborskiego

Informacje Inne News Box News Slider

To już raczej otwarta wojna niż delikatne podchody. Wojewoda Władysław Dajczak ponownie zablokował uchwałę Rady Miasta Zielona Góra, forsowaną przez prezydenta, a zmieniającą uchwałę w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Park Braniborski.

Podchody pod zmianę zespołu i jednoczesne utworzenie na tym terenie parkingów trwają od kilku miesięcy. Prezydent uparł się, że na części terenu Parku Braniborskiego muszą powstać parkingi. Podobno chcą tego okoliczni mieszkańcy, a mądra władza jak wiadomo, słucha społeczeństwa.

Tyle tylko, że całkowicie odmienne zdanie w tej sprawie ma urząd Wojewody Lubuskiego. Urzędnicy wojewody skłaniają się ku zachowaniu obecnego stanu przyrodniczego, a przede wszystkim uważają, że budowa parkingów na pięknej enklawie zieleni doprowadzi do dewastacji tego terenu.

We wtorek (12 marca) do urzędu miasta wpłynęło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, w którym Władysław Dajczak uchyla wspomnianą uchwałę rady miasta Zielona Góra.

Co ważne, wojewoda znalazł argumenty, które przeczą intencji uchwałodawczy. Chodzi przede wszystkim o zniesienie formy ochrony przyrody dla części Parku Braniborskiego z uwago na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego. Jak podkreślają urzędnicy miejscy chodzi o to, że mieszkańcy i osoby czasowo przebywające na tym obszarze zgłaszają podobno obawy dotyczące swojego zdrowia i życia. Argumentując to tym, że nie ma gdzie zaparkować…

Wojewoda stwierdził w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym, że naruszono ustawy o ochronie przyrody. Wojewoda wskazał też, że argumenty dotyczące bezpieczeństwa powszechnego absolutnie nie mają zastosowania w tym przypadku. Stanowisko wojewody miażdży wręcz argumentację prezydenta Janusza Kubickiego. Widać też, że wojewoda odrobił dokładnie lekcje i zgłębił temat dokładnie. Wskazał bowiem, że problem parkingu był podnoszony w budżecie obywatelskim. Niestety, próżno w nich szukać chęci budowy parkingu na terenie wskazanym przez miasto. Mieszkańcy chcą miejsc postojowych przy ul. Władysława IV i Podgórnej, a nie w Parku Braniborskim.

Sprawę skomentował radny Jacek Budziński, który zabiegał o zachowanie obecnego stanu w Parku Braniborskim.

– Prezydent Kubicki nadal nie rozumie, że nie podał pod osąd mieszkańców rozwiązań innych niż wycinka w Parku Braniborskim. – mówi Budziński. – Oni sami takie przedstawili, ale nikt ich nie wysłuchał. Proszę również pamiętać, że nadal aktualna jest opinia naukowców mówiąca, że dla bezpieczeństwa mieszkańców na tym terenie nie należy budować.

Co będzie dalej? Prezydent ma możliwość dowieść swoich racji w sądzie administracyjnym. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

 

DANIEL SAWICKI

 

Rozstrzygniecie_Wojewody_uchwala_LXIII_864_2018

 

1 thought on “ZIELONA GÓRA: Wojewoda punktuje prezydenta Kubickiego w sprawie Parku Braniborskiego

Comments are closed.