ZIELONA GÓRA: Uczniowie z LO 3 walczą o przepustkę na Oxford

Informacje News Box News Slider

Czterech uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 3 wzięło udział w testach, które mogą im zagwarantować możliwość studiowania w tej prestiżowej brytyjskiej uczelni. Uniwersytet w Oxfordzie organizuje tego typu nabory od wielu lat.

Bezwzględnym warunkiem starania się o możliwość studiowania na Wyspach Brytyjskich jest oczywiście biegła znajomość języka angielskiego. Do tego bardzo dobre wyniki w nauce, a na maturze rezultat, który będzie plasował danego ucznia na szczycie. Dostać się więc na Oxford to nie lada wyzwanie.

Jednak dla uczniów III LO to nie jest zadanie niewykonalne. Najlepsi w naukach ścisłych stanęli do walki z testami, przygotowanymi przez angielskich wykładowców. Jak sobie poradzili?

Odpowiedzialnym za cały proces „rekrutacji” jest Kuba Kowalczyk, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu. Podkreśla, że co roku jest kilku uczniów, którzy podejmują wyzwanie i starają się zakwalifikować na brytyjska uczelnię.

– Są to testy które dają im możliwość podjęcia nauki na tej najlepszej uczelni na świecie. Jest jednak szereg innych warunków do spełnienia – mówi Kuba Kowalczyk, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu. – Od wielu lat przeprowadzamy podobne testy. Nie są łatwe, ale to nie odstrasza naszych uczniów.

Dla każdego młodego człowieka szansa na studia na Oxfordzie brzmi jak bajka. Nie dość, że uczelnia daje możliwość kształcenia na bardzo wysokim poziomie, to sam wyjazd na Wyspy Brytyjskie otwiera szereg nowych możliwości.

Kornel Weryszko marzy, aby wyjechać na studia do Anglii. Taki postawił sobie cel i realizuje go z całych sił.

– Złożyłem podanie na informatykę. Test był bardzo trudny i bardzo się starałem, aby go dobrze napisać – mówi Kornel Weryszko. – Rok temu zmienił się zakres materiału i musieliśmy rozwiązywać zadania z zakresu studiów.

Paweł Culrzyński z klasy politechnicznej również chciałby wyjechać do na Wyspy Brytyjskie. Oxford nie jest jednak dla niego celem numer jeden. Jego zdaniem już sam wyjazd i przebywanie w Anglii daje sporo możliwości na ciekawsze życie i dobry start.

– Sam fakt bycia tam daje szersze możliwości. – mówi Culrzyński. – Znajomość języka angielskiego jest oczywiście nieodzowna. W pewnych momentach dochodzi nawet do tego, że rozwiązując testy trzeba przestawić się na myślenie w tym języku. Ale warto powalczyć, bo wyjazd do Anglii daje dużo nowych możliwości.

Oprócz wspomnianych uczniów z testem zmierzyli się również: Szymon Butkiewicz i Krzysztof Steciąg.

DANIEL SAWICKI

Nauczyciel języka angielskiego Kuba Kowalczyk wraz z Pawłem Culrzyńskim i Kornelem Weryszko, którzy pisali test dający możliwość podjęcia studiów na Uniwerytecie w Oxfordzie