ZIELONA GÓRA: Uchwała w sprawie konsultacji płacowych do poprawki

Informacje News Box News Slider Wydarzenia

Nie będzie przepisów regulujących zasady negocjacji płacowych w jednostkach miejskich. Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała w całości zapisy uchwały dotyczącej konsultacji płacowych między prezydentem, a pracownikami jednostek.

Zastrzeżeń do uchwały nie mieli ani miejscy prawnicy, ani nadzór prawny wojewody.

Przewodniczący Rady Miasta Piotr Barczak jest bardzo zdziwiony niektórymi zapisami, które kwestionuje Regionalna Izba Obrachunkowa. – Zadziwiające jest, że całość uchwały została zakwestionowana – mówi Barczak. – Mam jednak poważne wątpliwości co do interpretacji poszczególnych przepisów.

Decyzją RIO zaskoczony jest też radny Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski. – Nikt nie odnosi się do wysokości płac, a jedynie do sposobu ich naliczania – podkreśla Pabierowski. – Dlatego bardzo dziwne jest to, co otrzymaliśmy z RIO. Tym bardziej to zastanawia, gdy spojrzymy na inne elementy. Te uchwałę tworzył Adam Urbaniak, który jest prawnikiem, dlatego nie ma mowy o jakiś błędach. Teraz czas na inne działania. Miasto może skierować sprawę do Sądu Administracyjnego i w tym kierunku powinno iść.

Jedyną drogą na wejście uchwały w życie jest obecnie proces sądowy miasta z RIO przed sądem administracyjnym. Do czasu rozstrzygnięcia prezydent nie będzie musiał prowadzić żadnych konsultacji płacowych.

(ds)