ZIELONA GÓRA: „Targi Absolwent” – zobacz ofertę uczelni wyższych

Inne News Box News Slider Wydarzenia

6 i 7 marca 2018 r. w  godz. od 9.00 do 14.00 w hali sportowej VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Świętych Cyryla i Metodego 9 (dawniej Gimnazjum nr 2) odbędą się Targi Absolwent, podczas których uczniowie szkół ponadgminazjalnych będą mogli się zapoznać z ofertą szkół wyższych. 

Wśród wystawców nie zabraknie Uniwersytetu Zielonogórskiego, którego przedstawiciele będą również na Targach w Gorzowie Wlkp. (13 – 14 marca br.).

Pracownicy uniwersyteckiego Biura Rekrutacji będą do dyspozycji zainteresowanych uczniów i nauczycieli przez całe dwa dni targowej imprezy. Poniżej znajduje się program prezentacji i warsztatów, jakie w trakcie Targów poprowadzą naukowcy i studenci reprezentujący poszczególne wydziały UZ.

 

Zielona Góra, 6 marca 2018 r.(wtorek)

 1. Wydział Mechaniczny
  Zakład Inżynierii Biomedycznej

Pokaz „Chirurgia po inżyniersku – innowacyjne techniki w medycynie”– zainteresowani będą mogli zabawić się w chirurga i przeprowadzić zabieg usunięcia ciała obcego z modelu- misia- przy użyciu prawdziwego laparoskopu. Ponadto zaprezentujemy implanty kostne oraz jeżeli będzie wystarczająca ilość miejsca, możemy zorganizować warsztaty z szycia nićmi chirurgicznymi oraz wkręcania stabilizatora w kość.

 1. 2. Wydział Artystyczny
  Instytut Muzyki

Prezentacja oferty edukacyjnej Instytutu Muzyki  (prezentacja PowerPoint, ulotki, nagrania z koncertów),

Prezentacja krótkiego filmu o Instytucie Muzyki (4′).

Prezentacja możliwości przykładowego instrumentu – trąbki

 

 1. Wydział Zamiejscowy w Sulechowie

 * Instytut Nauk o Żywności i Agrotechniki

Niezła zadyma” – Kuchnia molekularna z wykorzystaniem ciekłego azotu

„Chemia wisi w powietrzu” – Pokazy chemiczne

Instytut Administracji i Turystyki

„Nowe trendy w turystyce- o aplikacjach turystycznych słów kilka (geocaching, drive app, quest)” – prezentacja miejskich aplikacji turystycznych/na czym polega nowoczesne zwiedzanie.


Zielona Góra, 7 marca 2018 r.(środa)

 1.  Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska


* Zakład Technologii Wody Ścieków i Odpadów

Pokaz laboratoryjny

W ramach pokazu przeprowadzone zostaną w skróconej wersji przykładowe zajęcia laboratoryjne z zakresu technologii wody. Przeprowadzone zostaną procesy koagulacji, sedymentacji i filtracji wody. Przebieg procesów będzie kontrolowany na podstawie pomiaru parametrów wody (oznaczenie żelaza i mętności wody). Celem pokazu jest włączenie uczniów odwiedzających targi do wykonywania doświadczeń. Zaprezentowane zostaną sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych w zakresie związanym z pokazem oraz przykładowe projekty stacji uzdatniania wody.

*  Architektura

Pracownicy Katedry Architektury i Urbanistyki  oraz studenci kierunku architektura zaprezentują ideę „zrównoważonego rozwoju” w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym. Idea nawiązuje do humanizacji środowiska oraz uznaje potrzeby funkcjonowania człowieka w zgodzie z naturą i uwzględnia ograniczenie nieodwracalnych skutków przekształceń środowiska naturalnego. Problematyka ta była przedmiotem zadania naukowo-badawczego pt.: „Proekologiczny, doświadczalny zespół zabudowy atrialnej” podjętego przez zespół pracowników naukowo-dydaktycznych pod kierownictwem prof. Z. Bacia w Katedrze Architektury i Urbanistyki na WBAiIŚ UZ. Zmiana w podejściu do kształtowania zespołów mieszkalnych i osiedli zaprezentowana zostanie na przykładzie zespołu zabudowy złożonego 18 budynków w zabudowie atrialnej przeznaczonych dla samotnych matek z dziećmi i osób starszych atrialnej realizowanego we wsi Krzywa w gminie Nowogród Bobrzański przez Fundację Wzajemnej Pomocy „Arka” ​z pomocą studentów z Koła Naukowego „Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej” w ramach LETNICH I JESIENNYCH SZKÓŁ ARCHITEKTURY. W trakcie targów Edukacyjnych ABSOLWENT 2018 będą także budowane modele  przestrzenne w dwóch skalach: architektonicznej  (ARCHI-Lab) – domów atrialnych i  urbanistycznej (URBAN-Lab) dot. fragmentów miasta​ (papier/pianka/tektura).

Druga  część ​dotyczyć będzie idei projektowania parametrycznego z użyciem narzędzi cyfrowych i ich roli w architekturze XXI na przykładzie projektu pawilonu. Projekt zostanie zademonstrowany w postaci modelu cyfrowego opartego na zapisie parametrycznym Non Uniform Rational B-Spline (NURBS), który umożliwia wizualny język skryptowy dostępny w aplikacjach programów Rhinoceros-Grasshopper oraz tradycyjnego modelu fizycznego wykonanego z papieru/tektury.

*  Instytut Budownictwa

 pokaz skaningu termograficznego.

 1. Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii

„Z MATEMATYKĄ W PRZYSZŁOŚĆ”

Na warsztatach zapoznamy uczestników z ciekawymi zagadnieniami i osiągnięciami wielkich matematyków pokazując w ciekawy, zrozumiały sposób jak bardzo matematyka nas otacza i jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poprzez eksperymentowanie kartką papieru, kostkami, klockami i balonami w praktyczny sposób rozwiązywać matematyczne problemy.

Ponadto opowiemy o :

Czy trudno jest studiować na matematykę?

Dlaczego warto studiować matematykę na UZ?

Koniec studiów i co dalej?

Zatrudnię matematyka od zaraz!

Branże dla absolwenta „Królowej Nauk”: IT, bankowość, finanse, consulting, edukacja, ubezpieczenia, przemysł

 1. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu – dr Ewa Skorupka

      Zakładanie i zdejmowanie szwów chirurgicznych w wykonaniu uczestników Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny;

      Prezentacja sprzętu wykorzystywanego w praktycznym nauczaniu na kierunku pielęgniarstwo (wkłucie dożylne, domięśniowe);

      Prezentacja narzędzia diagnostycznego do oceny funkcjonalnej pacjenta: Functional Movement System (FMS).


Gorzów, 13 marca 2018 r. (wtorek)

 1. Biuro Promocji
 2. Biuro Rekrutacji
 3. Wydział Zamiejscowy w Sulechowie – kuchnia molekularna

Gorzów, 14 marca 2018 r. (środa)

 1. Biuro Promocji
 2. Biuro Rekrutacji
 3. Wydział Artystyczny – jak w Zielonej Górze

Wystawcy zabiorą ze sobą klawiaturę midi. Jest to klawiatura, która wygląda jak mały syntezator – można ją podłączyć do komputera. Zaproponują uczestnikom zabawę muzyczną.