ZIELONA GÓRA: Na szpecącym terenie powstanie wybieg dla psów

Informacje Inne News Box News Slider

Szpecący os. Pomorskie teren w końcu zmieni się w coś ładnego. Chodzi o nieużytek na którym stoją dziś budy i znajduje się miejsce po spalonym baraku. Powstanie tu wybieg dla psów.

Budowa wybiegu znalazła się w zadaniach budżetu obywatelskiego, ale pomysł nie znalazł uznania w oczach zielonogórzan. Jest już jednak niemal przesądzone, że wybieg i tak powstanie.

Współpomysłodawca przedsięwzięcia Cezary Wysocki podkreśla, że w Zielonej Górze jest już jedno podobne miejsce.

– Wspólnie z koleżankami Agnieszką Der i Anią Oksiak Podborączyńską zauważyliśmy, że na osiedlu bardzo brakuje takiego miejsca, gdzie można wyjść z psem i dać mu się wyszaleć – mówi Cezary Wysocki. – Wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć pierwszy modelowy wybieg dla psów. Chodzi o to, aby psy mogły zostać spokojnie wypuszczone ze smyczy i nie stanowiły zagrożenia dla innych i dla siebie. Jedno takie miejsce jest w Zielonej Górze na Wagmostawie.

Wysocki przypomina, że w wielu miastach znajdują się już takie wybiegi. – Takie miejsce jest dobre dla posiadaczy zwierząt jak i dla tych osób, które nie mają psa w domu. – mówi. – Rozmawialiśmy z większą ilością posiadaczy psów i generalnie mieszkańcy byli pozytywnie zaskoczeni pomysłem.

Anna Oksiak Podborączyńska zaznacza, że jest już wstępna decyzja urzędu miasta na postawienie wybiegu.

– Jest wstępna pozytywna decyzja i mamy nadzieję, że słowo zostanie dotrzymane – mówi pani Anna. – Z budżetu obywatelskiego nie udało się przeforsować pomysłu, ale wiele osób z którymi się spotykamy i rozmawiamy chcą, aby takie miejsce powstało. Zainteresowanie na os. Pomorskim jest bardzo duże. Zaproponowaliśmy miastu trzy opcje. Ubogą, średnią i na bogato. Każda różni się też oczywiście ceną. Która zostanie wybrana nie wiemy. Chcielibyśmy, aby na placu stanęły takie zabawki jak: obręcze do przeskoków, słupki do slalomów, równoważnia, płotki do przeskoków. Oprócz tego bezpieczne wejście buforowe, ławki dla właścicieli psów, kosze na śmieci i, co oczywiste, kosze na psie odchody.

DANIEL SAWICKI

Teren miejski, który szpeci dziś Osiedle Pomorskie zmieni się jeszcze w tym roku w wybieg dla psów i parkingi