ZIELONA GÓRA: Symbole faszystowskie na pikniku zdrowia przy Bachusie?

Informacje News Box News Slider

Baloniki z symbolami unijnymi, emblematy przypinane do ubrania, chorągiewki i naklejki, o których… chyba wszyscy chcieliby zapomnieć, były głównymi gadżetami podczas pikniku zdrowia połączonego z eventem przy pomniku Bachusa z udziałem liderów Koalicji Europejskiej. W Zielonej Górze pojawili się m.in. liderzy PO Grzegorz Schetyna, Witold Pahl i Elżbieta Polak. Sęk w tym, że piknik i lans nie zagrały chyba tak jak trzeba.

Całe show liderom politycznym skradli zwolennicy Koalicji Europejskiej, którzy przyszli na wiec z naklejkami i rozdawali je ochoczo niczego nie świadomym uczestnikom pikniku zdrowia. A na naklejce można było odnaleźć bardzo kontrowersyjny symbol. O ile napis nie dziwi, bo do brutalnej walki politycznej pewne środowiska zdołały już wszystkich przyzwyczaić, to symbol może powodować pewną konsternację. Nie trzeba bowiem być zanadto rozgarniętym, aby nie zauważyć, że swoją budową i symboliką nawiązuje do hitlerowskiej swastyki. Co prawda jest „ubogacony”, ale wydźwięk a przede wszystkim kształt nie pozostawią wątpliwości co posłużyło za wzorzec wykonania rysunku.

Co ciekawe, naklejki rozdawane przez kilka osób związanych z Koalicją Europejską spotykały się ze średnim powodzeniem.

Sam fakt rozdawania, czyli poropagowania tego typu symboli może jednak zaskakiwać. Pytanie brzmi, co na to organizatorzy pikniku zdrowia, którzy przecież z premedytacją doprowadzili do sytuacji, że podczas eventu wyborczego tak wiele osób było akurat na deptaku. Nie wiadomo, czy odcinają się od symboli zawartych na naklejkach, a przede wszystkim od osób, które tego typu symbole miały na swoich materiałach.

Przypomnijmy, że propagowanie symboli totalitarnych, a takimi są wszelkie symbole nawiązujące do faszyzmu, jest karalne. Stanowi o tym par. 256 Kodeksu Karnego.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia osób i symbole, które widniały na naklejkach kolportowanych podczas pikniku zdrowia i eventu politycznego na zielonogórskim deptaku. Co z tym fantem zrobi prokuratura?

 

(ds)