ZIELONA GÓRA: Stowarzyszenie Rafała Jaszczyńskiego poprowadzi rejestrację dawców szpiku

Informacje News Bar News Box News Slider

Kolejna akcja Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego. Tym razem skierowana będzie do maturzystów i ma pomóc chorym na białaczkę. Dzięki temu mon uratować życie innej osobie.

Akcję poszukiwania genetycznych bliźniaków stowarzyszenie prowadziło już dwukrotnie. – I odzew za każdym razem był bardzo duży – mówi Rafał Jaszczyński. – Bardzo się z tego cieszymy, bo przecież każda taka akcja powoduje, że możemy znaleźć więcej osób, które będą mogły pomóc komuś, kto choruje i mieszka nawet na drugiej półkuli.

Akcja będzie prowadzona w szkołach ponadgimnazjalnych. W ośmiu szkołach na terenie miasta maturzyści będą mogli rejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego. Rafał Jaszczyński przypomina, że w czterech placówkach będzie również możliwość oddania krwi. Ta akcja prowadzona jest przy okazji rejestracji.

Rozpoczęcie działania 12 lutego w Liceum Ogólnokształcącym nr 1. Tam maturzyści jako pierwsi będą mogli zarejestrować się w bazie DKMS. Jak podkreśla Jaszczyński młodzież jest bardzo otwarta i chętnie bierze udział w takich działaniach.

Jaszczyński podkreśla, że każda zarejestrowana osoba jest istotna, bo nigdy nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali pomocy.

– Warto pamiętać, że rejestracja może skutkować dopiero po wielu latach – podkreśla społecznik. – Gdy rejestrujemy się w bazie DKMS, to nasze dane są na bieżąco wyszukiwane i gdy znajdzie się ktoś kto potrzebuje pomocy, bo zachorował na białaczkę, to dopiero po wielu latach możemy być potrzebni. To jest bardzo ważne i nie powinniśmy o tym zapominać.

Dzisiejsze metody pozyskiwania szpiku kostnego są bezbolesne. Najczęściej uzyskuje się go z krwi. Była też, że trzeba pobrać część materiału z talerza kości biodrowej, ale są to przypadki incydentalne. Poza tym jeśli pacjent zgadza się na pobranie szpiku to zostaje całkowicie znieczulony.

Akcja potrwa do 21 lutego. Finał odbędzie się w Zespole Szkół Technicznych.

DANIEL SAWICKI