ZIELONA GÓRA: Salomon stoi na krawędzi. To koniec szkoły chrześcijańskiej w mieście?

Informacje News Bar News Box

Od września 2018 roku Chrześcijańskie Stowarzyszenie Edukacyjne Salomon nie będzie prowadziło szkoły Salomon w obecnej placówce na os. Pomorskim. Kończy się umowa z Zespołem Edukacyjnym nr 3. Kierownictwo szkoły już dawno wskazywano, że potrzebuje więcej miejsca na swoją działalność. Czy w tej sytuacji Salomon nadal będzie istniał?

Na ręce prezydenta Janusza Kubickiego i Rady Miasta wpłynęło pismo prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego Magdaleny Milczarek. Pani prezes wskazuje w nim, że szkoła za kilka miesięcy może mieć poważne problemy. Wiadomo już, że umowa z ZE nr 3 nie będzie przedłużona. Placówka nie będzie więc gdzie miała prowadzić zajęć.

W piśmie czytamy m.in. „ze względu na społeczny charakter szkoły mamy ograniczone możliwości, aby wynająć potrzebne nam pomieszczenia wg stawek wolnorynkowych. (…) Stawki komercyjne proponowane przez najemców, są w tym przypadku nieadekwatne do prowadzonej przez szkołę i stowarzyszenie działalności.”

Okazuje się, że to nie pierwsza prośba kierowana przez właścicieli Salomona do prezydenta miasta. Już 28 lipca dyrekcja Salomona skierowała pismo w sprawie znalezienia przez miasto nowego lokalu na działalność stowarzyszenia. Bez skutku… Miasto nie potrafi pomóc stowarzyszeniu prowadzącemu działalność edukacyjną.

Prezes Milczarek wskazuje również w piśmie, że mimo 10 letniego doświadczenia, szkoła z obawą patrzy w przyszłość. Wszyscy zastanawiają się, czy jej działalność będzie dalej kontynuowana. A jeśli nie, to co stanie się z dziećmi, które się w niej uczą. W roku szkolnym 2018/2019 najstarsze dzieci mają bowiem utworzyć po raz pierwszy ósmą klasę.