ZIELONA GÓRA: Rowerem pojedziemy przez całe miasto

Informacje News Bar News Box News Slider

360 rowerów na 36 stacjach bazowych pojawi się wkrótce w całej Zielonej Górze. Pierwsze 20 minut pojedziemy za darmo. Potem trzeba będzie zapłacić. Czy zielonogórzanie pokochają rowery?

Stacje bazowe i rowery „Zielonogórskiego Roweru Miejskiego” będą do użytku od 21 sierpnia. Pojawią się w nich rowery standardowe i tak zwane cargo. Marek Pogorzelski z Nextbike Polska zapewnia, że pierwsze 20 minut wypożyczenie roweru będą za darmo.

– Od pierwszej do 20 minuty nie będziemy płacili za użytkowanie roweru – podkreśla Pogorzelski. – Potem opłata będzie symboliczna. 2 złote za jazdę do pełnej pierwszej godziny. Kolejna godzina to wydatek kolejnych czterech złotych. Czyli łącznie za dwie wydamy sześć złotych.

W Zielonej Górze wkrótce pojawi się wiele stacji. Ubolewają mieszkańcy Jędrzychowa, którzy nie będą mieli do dyspozycji rowerów w swojej dzielnicy.

Za realizację przedsięwzięcia odpowiada firma Nextbike, która systemy wypożyczenia rowerów posiada w całym kraju. Pierwsza stacja bazowa znalazła się na Placu Bohaterów przy pomniku. Będzie tam można wypożyczyć rowery jendoosobowe oraz tandemy. Będzie tez specjalny rower nazwany przez Nextbikre „cargo”. Ta nazwa może jednak wprowadzać w błąd, bo nie chodzi o przewożenie towarów, a przyczepkę, która znajduje się z przodu roweru.

Wkrótce w Zielonej Górze zostaną oddane do użytku kolejne ścieżki rowerowe. Wraz z wypożyczalniami będą stanowiły infrastrukturę rowerową dla zielonogórzan i turystów. Niedługo okaże się, czy wzorem innych aglomeracji, również w Zielonej Górze rowery się przyjmą i staną powszechnym środkiem komunikacji.

DANIEL SAWICKI