ZIELONA GÓRA * POZNAŃ Zielonogórzanin został odznaczony za walkę z systemem komunistycznym

Informacje News Box News Slider

Po wielu latach przywracana jest godność i pamięć osobom, które poświęciły swoje życie dla walki o wolną, demokratyczną Polskę. W poznańskim oddziale IPN wręczono odznaczenie państwowe „Krzyż Wolności i Solidarności” osobom, które zasłużyły się w walce z systemem komunistycznym.

Jedną z takich osób jest zielonogórzanin Waldemar Sawicki, członek zielonogórskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Medal na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W poznańskim oddziale IPN, w obecności przedstawiciela Rządu RP w postaci Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, odznaczenie wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytman.

W latach 80. Waldemar Sawicki był działaczem Solidarności i członkiem antykomunistycznego podziemia. Był represjonowany i inwigilowany przez służby podległe komunistom. W IPN zachowały się liczne akta i dokumenty z tamtego okresu, dowodzące prowadzonej działalności podziemnej.

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich. W precedencji zajmuje miejsce pomiędzy Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a Medalem Virtus et Fraternitas.

Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL, lub prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.

(ds)

Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytman odznacza Waldemara Sawickiego „Krzyżem Wolności i Solidarności”.

 

 

1 thought on “ZIELONA GÓRA * POZNAŃ Zielonogórzanin został odznaczony za walkę z systemem komunistycznym

Comments are closed.