ZIELONA GÓRA: Platforma i Nowoczesna zawiadamiają prokuraturę

Informacje News Box News Slider

Politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wydatkowaniem środków publicznych. Chodzi o inwestycje realizowane przy wsparciu unijnym przez Urząd Miasta w Zielonej Górze.

Działacze obu partii już dwa tygodnie temu wskazywali, że przygotowują zawiadomienie do organów ścigania. Stało się tak po liście z „piątek piętra”, który mieli do radnych i innych osób publicznych skierować pracownicy urzędu. Czy to jednak są prawdziwi pracownicy, tego nie udało się ustalić. Urzędnicy żyją w ciągłym zagrożeniu i oficjalnie milczą.

Niech śledczy wszystko sprawdzą

Kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelskiej Sławomir Kotylak wskazuje, że po informacji, iż wraz z innymi politykami z PO i Nowoczesnej chce zawiadomić o tej sprawie prokuraturę, do polityków zgłosiło się kilka osób, które dostarczyły kolejne ciekawe informacje. Wskazywali w nich o nieprawidłowościach w inwestycjach z zakresu rewitalizacji miasta oraz o pracach prowadzonych przy inwestycji w parku Sowińskiego i q Dolinie Gęśnika.

– Wszystkie te uwagi i nowe informacje zawarliśmy w zgłoszeniu do prokuratury – mówi Kotylak. – Nie wskazujemy nikogo jako winnego i nie kierujemy sprawy wobec jakiejś konkretnej osoby. Mamy tylko nadzieje, że organa ścigania przyjrzą się tej sprawie i zbadają czy przy realizacji inwestycji prowadzonych w dużej mierze za pieniądze unijne wszystko jest w porządku. .

Rzetelne rozliczanie

Urząd Marszałkowski, który stoi na straży wydawania unijnych środków może kontrolować beneficjentów i w ten sposób przywoływać ich do porządku oraz wskazywać błędy przy realizacji inwestycji. Gdyby zdecydowano się na kontrolę to jej wyrok mógłby znacznie pomóc prokuraturze w znalezieniu nieprawidłowości. Dyrektor LRPO Marek Kamiński stwierdził, że bardzo ważne jest, aby środki były wydawane i rozliczanie rzetelnie. W przeciwnym razie może to rodzić poważne problemy.

– Wszystkie środki publiczne należy wydawać rozsądnie i zgodnie z prawem, a te pochodzące z Unii Europejskiej ze szczególną starannością – mówi Marek Kamiński. – Oczywiście można dokonywać zmian w projektach, ale musi to zostać udokumentowane. Wszelkie zmiany bez konsultacji, wprowadzane samodzielnie mogą zrodzić poważne konsekwencje.

Prezydent musi się oczyścić

Kandydat na wiceprezydenta Andrzej Żywień wskazuje, prezydent powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i oczyścić się z zarzutów.

– Oczywiście może zaraz ktoś uznać, że to co robimy, to typowa kampania wyborca – powiedział Żywień. – Dla nas najważniejsze jest jednak, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat inwestycji miejskich. W interesie pana prezydenta powinno być oczyszczenie się z zarzutów. Dlatego prokuratura powinna podjąć czynności. Wtedy dowiemy się czy wszystko jest w porządku czy też dzieje się coś niedobrego. W każdym przypadku należy to sprawdzić.

Politycy PO oczekują również na odpowiedź magistratu na pismo dotyczące inwestycji miejskich, które złożyli do urzędu niemal dwa tygodnie temu.

DANIEL SAWICKI

 

 

 

1 thought on “ZIELONA GÓRA: Platforma i Nowoczesna zawiadamiają prokuraturę

  1. Kotylak Ty akurat o przetargach się wypowiadać nie powinieneś…. A co do Urzędu Miasta to wszystkie opisane przez kandydata Kotylaka przetargi były kontrolowane przez pion Pana Kamińskiego z PO. Zawiadom Pan w takim razie Prokuarutre Kamińskiego za nieudolność ???

Comments are closed.