ZIELONA GÓRA: PiS apeluje – budujmy żłobki

Informacje News Bar News Box News Slider

Kandydat na prezydenta Piotr Barczak z Prawa i Sprawiedliwości i Grzegorz Maćkowiak poruszyli temat braku miejskich żłobków. – Chcemy zwrócić uwagę, że od lat nie stworzono żadnego nowego miejsca opieki dla maluchów – wskazuje Piotr Barczak.

W Zielonej Górze są trzy żłobki prowadzone przez miasto. Miejsc ciągle brakuje, a problem będzie narastał. – Miasto przez 12 lat nie zbudowało ani jednego dodatkowego żłobka – stwierdza Barczak. – Tak nie może być. Mieszkańcy zasługują na to, aby traktować ich poważnie. Od kilku lat mamy dodatni przyrost naturalny. Coraz więcej par chce posiadać więcej dzieci. A to przekłada się na coraz więcej chętnych do posyłania swoich dzieci w żłobkach. Obecna polityka władz miasta nie gwarantuje, że będziemy mogli bez kłopotu umieścić nasze maleństwo w odpowiednim miejscu. Bardzo dobrze, że mamy przyrost, ponieważ dzięki temu jest więcej nas Polaków i zielonogórzan. Z tego należy się tlyko cieszyć i pomagać wszystkim, którzy się na to decydują.

Leśny Dwór z nowym żłobkiem?

Jednak jak się okazuje, miasto ma plany budowy żłobka. Chce go budować na nowym osiedlu Leśny Dwór. Co ciekawe, osiedle jest dopiero w fazie projektowej i żłobek powstanie tam dopiero za kilka lat. Zastanawiać więc może, czy nie jest to typowe mydlenie oczu mieszkańcom.

– Ciesze się, że są takie plany, bo na ostatniej sesji przyjmowaliśmy plan zagospodarowania dla tego terenu, ale to na razie odległe plany – wskazuje Barczak. – Nie sądzę, aby mieszkańców innych osiedli ta informacja ucieszyła. Żłobki potrzebne są tu i teraz, a nie za kilka lat i w miejscu, gdzie dziś rośnie las.

Gospodarka, a dzieci

Okazuje się, że problem braku żłobków może mieć przełożenie na rynek pracy, a w szczególności na powrót pań do aktywności zawodowej. Zdaniem Grzegorza Maćkowiaka nowoczesne miasto musi patrzeć w przyszłość, a budowa żłobków jest jednym z elementów szerszej strategii funkcjonowania miasta.

– Od 2015 roku mamy wzrost urodzeń, a tworzenie nowych żłobków wpłynie również na szybszy powrót kobiet do pracy – wskazuje Maćkowiak. – Musimy wziąć to pod uwagę i m.in. w ten sposób zachęcać do posiadania potomstwa. Poza tym mamy wzrost gospodarczy, coraz wyższe płace, czyli dzieje się lepiej, a to w pływa na stabilność ekonomiczną i poczucie bezpieczeństwa, które sprawiają, że chcemy mieć dzieci, a kobiety decydują się chętniej na ich urodzenie. Dlatego nie zmarnujmy tej szansy i wykorzystajmy fakt, że mamy dobrą sytuacje budżetową w Zielonej Górze i zacznijmy budować żłobki.

Piotr Barczak jako kandydat na prezydenta Zielonej Góry złożył deklarację budowy trzech nowych żłobków.

DANIEL SAWICKI