ZIELONA GÓRA: Paraliż komunikacyjny na os. Leśnym?

Informacje News Bar News Box News Slider

Kilkaset poprawek złożonych do planu zagospodarowania os. Leśnego i Leśny Dwór zostało przez rządzących miastem radnych wyrzuconych do kosza. Mieszkańcy jednak nie rezygnują i nadal próbują forsować swoje pomysły. Twierdzą, że jeśli się nie uda, nastąpi paraliż komunikacyjny Osiedla Leśnego.

O tej sprawie pisaliśmy już kilka tygodni temu. Budowa os. Leśny Dwór jest przesądzona i okoliczni mieszkańcy są świadomi, że ich zielona enklawa zostanie naruszona. Uważają, jednak, że przy jego projektowaniu nie wzięto pod uwagę wielu ważnych elementów. Chodzi przede wszystkim o zachowaniu części lasu, który tworzy na os. Leśnym naturalną zaporę przed obwodnicą wychodzącą na Krosno Odrz. i Żary.  Mieszkańcy wskazują też, że droga, która już dziś staje się wąska i bywa zatłoczono, po wybudowaniu osiedla Leśny Dwór będzie kompletnie zablokowana.

– Dwa tygodnie temu ponownie spotkaliśmy się z prezydentem Kubickim i ciągle mamy nadzieję na zmiany w planie zagospodarowania – mówi Cezary Lipiński. – Radni wcześniej na sesji odrzucili nasze poprawki dlatego chcieliśmy się spotkać z prezydentem i udało nam się porozmawiać. Mamy nadzieje, że nasze uwagi prośby będą wzięte pod uwagę. Na naszym osiedlu nie ma boisk, szkół, punktów usługowych. Jedyną wartością jest względny spokój i las. Większość osób, która zamieszkała tutaj chciała mieć blisko siebie las i naturę. Jeśli teraz zlikwiduje się sporą połać lasu zniknie ta wartość. To osiedle straci wiele, a mieszkańcy utracą to, co skłoniło ich do zamieszkania tutaj.

Władysław Olencki podkreśla, że po wybudowaniu os. Leśny Dwór, dojdzie do zatoru drogowego w tym rejonie miasta. – To będzie drogowy armaggedon – mówi mieszkaniec. – Już dzisiaj nie jest łatwo włączyć się do ruchu na w ul. Wojska Polskiego. Sporo aut nadjeżdża od strony Krosna i robi się tłoczno. Na nowym osiedlu zamieszka blisko 5 tys. osób. Dojdzie jakieś 3 tys. aut. Obecny dojazd do osiedla tego nie udźwignie. Będą korki i chaos.

Pani Marzena z os. leśnego wskazuje, że zaproponowano aby połączyć osiedla z trasa północną za pomocą nowej drogi. – Nie będzie wtedy żadnego problemu komunikacyjnego – podkreśla. – Na czerwcowej sesji odrzucono nasze poprawki wskazując, że będzie przecież trasa aglomeracyjna. Dla nas to te opowieści to bajka…

Radny Marcin Pabierowski wspiera mieszkańców os. Leśnego. Podkreśla, że podczas rozmów z urzędnikami trzeba spokoju i rozwagi. – Często z urzędu miasta nie widać problemów mieszkańców. Wiadomo że miasto musi się rozwijać, Ale miasto to przede wszystkim mieszkańcy i planiści muszą ich słuchać. – podkreśla Pabierowski. – Tylko uwzględnienie uwag mieszkańców pozwoli na racjonalne rozwiązanie tego problemu. Mieszkańcy złożyli 1200 podpisów pod poprawkami do planu. Napisali tez pismo do wojewody o wsparcie. Czekamy teraz na decyzja urzędników miejskich. Będziemy patrzeć im na ręce i pilnować sprawy.

Mieszkańcy oczekują od władz miasta wprowadzenia zmian do planu zagospodarowania przestrzennego. Jak podkreślają, po rozmowach z prezydentem widzą taką szansę.

DANIEL SAWICKI