ZIELONA GÓRA: Odeszła profesor Wanda Kononowicz – zasłużona dla nauki polskiej

Informacje Inne News Box News Slider

Z przykrością informuję, że dziś (23 lutego 2018 r.) zmarła prof. dr hab. inż. arch. Wanda Kononowicz – kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pani Profesor przez wiele lat pracowała na Politechnice Wrocławskiej (1965-2012). Z Uniwersytetem Zielonogórskim związana była od 2012 r. Jej specjalnością była historia i teoria urbanistyki oraz konserwacja zabytków.

Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskała w zakresie architektury i urbanistyki w 1998 r. broniąc rozprawy pt. Wrocław. Kierunki rozwoju urbanistycznego w okresie międzywojennym  na  Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymała w 2009 r.

Profesor Wanda Kononowicz jest wychowawcą pokoleń architektów, wypromowała 7 doktorów, zrecenzowała 6 prac doktorskich. W swojej karierze naukowej kierowała kilkunastoma pracami badawczo-naukowymi zajmując się przeważnie architekturą i urbanistyką XIX i XX wieku.

Pani Profesor kochała zarówno pracę badacza jak i dydaktyka. Podczas zajęć ze studentami dzieliła się swoją wiedzą w niebanalny sposób, zyskując tym samym duże uznanie wśród całych roczników przyszłych architektów.

Uroczystości pożegnania Pani Profesor odbędą się we Wrocławiu, a pogrzeb w Warszawie.

Zielonogórskie środowisko akademickie poniosło ogromną stratę.