ZIELONA GÓRA: Oddawali krew i rejestrowali się w bazie dawców szpiku

Informacje News Box News Slider

Zakończyła się akcja zbiórki krwi i rejestracji do bazy dawców szpiku kostnego, którą w mieście prowadziło Stowarzyszenia Rafała Jaszczyńskiego wraz Fundacją DKMS i regionalną stacją krwiodawstwa.

W tym roku akcja odbywała się w dziewięciu zielonogórskich szkołach. Ostatnia w LO VII.

– W szkołach ponadgimnazjalnych rejestrowano maturzystów do bazy szpiku kostnego, natomiast w pięciu dodatkowo pobierano dodatkowo krew. – mówi Rafał Jaszczyński. – Około 200 maturzystów zostało zarejestrowanych w bazie i łącznie oddano ponad 80 litrów krwi. To była już druga edycja akcji. W ciągu dwóch lat w bazie DKMS zarejestrowano łącznie ponad 400 osób i oddano blisko 130 litrów krwi. Maturzystom należą się brawa za postawę.

Jak podkreśla Jaszczyński do akcji dołączył też Zespół Szkół Medycznych.

– Chcielibyśmy, aby w akcji wzięły udział szkoły z całego województwa – zaznacza Jaszczyński. – Cieszymy się, bo dzięki naszej akcji ktoś może znaleźć swojego bliźniaka genetycznego, który uratuje mu życie. Jeśli udałoby się do tego doprowadzić wówczas moglibyśmy ratować ludzkie życie na dużo większą skalę. Bardzo pomaga nam w akcji pani wicekurator, której dziękuje za wsparcie.

(ds)