ZIELONA GÓRA: Ochla musi poczekać. Triumf społeczników, klęska radnych Zielonej Razem

Informacje News Bar News Box

Poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim. „Pompowany” nieludzko projekt rewitalizacji Ochli za pieniądze z BO nie spotkał się z entuzjazmem zielonogórzan. Projekt został wyrzucony do kasza. Tym samym mieszkańcy dali sygnał, że nie tolerują ustawek próby zawłaszczania pieniędzy publicznych z puli przeznaczonej dla społeczeństwa.

To miała być „bomba” na miarę naszych czasów. Taki przysłowiowy MIŚ z filmu Stanisława Bareji. Miał zostać wykonany, potem pokazany, a następnie powinien przynieść sukces wyborczy. Sprawa była dogadana i uzgodniona. Radni Zielonej Razem korzystali z usług  urzędu miasta, który wspomagał ich pomysł m.in. namiotami podczas konferencji prasowych i prezentacjami wykonanymi w biurze promocji.

W akcję promocyjną włączył się również tygodnik wydawany przez urząd miasta. O pomyśle radnych Zielonej Razem mówiono wszędzie i zawsze dobrze. I sam pomysł oczywiście jest godny uwagi, bo kąpielisko w Ochli już dawno powinno zostać odremontowane. Tyle tylko, że sposób w jaki chciano ugrać zadanie od początku budził kontrowersje. Radni Zielonej Razem, którzy maja możliwość przegłosowania wykonania inwestycji z budżetu miasta zgłosili go do budżetu obywatelskiego, co spotkało się z powszechnym potępieniem. Zarzucono, że radni wykorzystują swoje koneksje do uzyskania sukcesu pod wybory.

Jak widać, powszechna krytyka zrobiła jednak wrażenie na zielonogórzanach, którzy nie chcieli oddawać głosu na pomysł radnych Zielonej Razem. Wydaje się, że to poważne ostrzeżenie wobec radnych tego ugrupowania, którzy widzą siebie w radzie miasta w roli większości.

Numerem jeden wśród zadań okazał się „onkoczepek”, czyli zadanie dotyczące tego, że chemioterapia nie musi oznaczać utraty włosów. Dzięki zielonogórzanom nowoczesna technologia zapobiegająca utracie włosów będzie wykorzystywana w zielonogórskim szpitalu.

Z ciekawszych zadań do realizacji znalazł się Wagmostaw, czyli modernizacja wybiegu dla psów – zgłoszony przez Cezarego Wysockiego, oraz Zielone przystanki w centrum miasta – czyli zadanie członków Ruchu Miejskiego. W mieście pojawią się też ekrany z mszaków. Ciekawe jak się przyjmą i ile przetrwają w naszym mieście..

DANIEL SAWICKI