ZIELONA GÓRA: W niedzielę na Starym Rynku obchody 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich

Informacje News Box News Slider Wydarzenia

Dokładnie 58 lat temu mieszkańcy Zielonej Górze wystąpili w obronie Domu Katolickiego. Władza ludowa nie zamierzała jednak patrzeć na takie kołtuństwo i spacyfikowała wystąpienie. Dziś obchodzimy 58. rocznicę tych wydarzeń.

Wydarzenia Zielonogórskie były największym wystąpieniem przeciw komunistycznym władzom od Poznańskiego Czerwca, aż po rok 1968. Społeczeństwo wystąpiło przeciw reżimowi, który chciał odebrać Dom Katolicki. W rezultacie wielu zielonogórzan spotkały liczne represje. Wielu ludziom złamano życie…

– W tym roku obchody wydarzeń będą bardzo uroczyste – podkreśla Grzegorz Maćkowiak z komitetu organizacyjnego. – Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczną się mszą świętą w Konkatedrze, a następnie na Starym Rynku aktorzy Teatru Lubuskiego odegrają spektakl plenerowy „Drogi do Wolności” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Pan prezydent odwiedzi Zieloną Górę na zaproszenie mieszkańców i komitetu organizacyjnego. Będzie u nas także dlatego, ponieważ w 2010 roku na okrągłej rocznicy miał być śp. Prezydent Lech Kaczyński.

Oto plan godzinowy wizyty prezydenta RP:

– godz. 10.45 Złożenie wieńca na grobie śp. ks. Kazimierza Michalskiego (plac księdza biskupa Wilhelma Pluty)

– godz. 11.00 Udział we Mszy Świętej (Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej, plac księdza biskupa Wilhelma Pluty)

– godz. 13.00 Udział w obchodach 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich oraz wręczenie odznaczeń państwowych (Stary Rynek). Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

– godz. 14.45 Zwiedzanie wystawy plenerowej pt. „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” (skrzyżowanie Alei Niepodległości z ulicą Kupiecką). Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

– Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich jest elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Brygida Grzybowicz, kierownik delegatury urzędu wojewódzkiego w Zielonej Górze. – Zapraszamy wszystkich Lubuszan na spotkanie z prezydentem i obchody „Wydarzeń Zielonogórskich”. Z pewnością będzie na co popatrzeć.

 

(ds)