ZIELONA GÓRA: Mieszkańcy os. Leśnego protestują i składają poprawki

Informacje News Box News Slider

– Wiemy, że miasto musi się rozwijać i rozumiemy to, ale niech to będzie rozwój harmonijny – mówi Agnieszka Wilczewska-Świekatowska w imieniu mieszkańców os. Leśnego, które stanie się „sąsiadem” Osiedla Leśny Dwór.

Mieszkańcy od dawna wiedzą, że teren pod Leśny Dwór był przeznaczony na inwestycje już w 2001 roku. I zdają sobie sprawę, że miasto musi się rozbudowywać. Ale ich zdaniem trzeba to robić w sposób zaplanowany i przemyślany. Dlatego złożyli do planu zagospodarowania trzy duże uwagi, łącznie złożono pod nimi blisko 1200 podpisów.

– Ostatnie uwagi złożyliśmy 23 maja – mówi pani Agnieszka. – A wcześniej przekazaliśmy dwie inne. Mamy do tego prawo i teraz oczekujemy na odpowiedź urzędników.

Czy administracja Janusza Kubickiego odniesie się do tych uwag pozytywnie, nie wiadomo. Pewne jest jednak, że mieszkańcom os. Leśnego chodzi przede wszystkim o sprawę skomunikowania osiedla. Już dziś ruch na ul. Świerkowej jest bardzo duży. Gdy oba osiedla zostaną połączone jedną ulicą powstanie istny drogowy armagedon. Taki, jaki zafundowano nam obecnie w całym mieście.

Radny Platformy Marcin Pabierowski zaznacza, że podstawowe uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego, które znane są od wielu lat.

– Podstawową sprawą jest komunikacja. – mówi Pabierowski. – Należy zaplanować osobną drogę do osiedla Leśny Dwór. Druga uwaga dotyczy ochrony lasku, który znajduje się między blokami. Stanowi on barierę przestrzenną i świetnie wypełnia osiedle. Ale jest też problem szkoły. Nie może być tak, że zostanie ona usadowiona przy ruchliwej drodze. Budując dwa osiedla musimy zadbać o bezpieczeństwo dzieci. To jest absolutny priorytet.

Jak podkreśla Pabierowski przeprowadzany konkurs architektoniczny pokazywał wiele fajnych rozwiązań dla tego miejsca, ale został przerwany. – Może warto wznowić tę procedurę, aby planiści mogli zaplanować go w sposób zrównoważony i bezpieczny – zastanawia się Pabierowski.

W planie zagospodarowania nie ma zmian na samym os. Leśnym.  Natomiast Osiedle Leśny Dwór, które powstanie obok ma docelowo zamieszkiwać 5 tys. mieszkańców. Łącznie tę cześć miasta zasiedlać będzie wtedy ponad 6 tys. osób.

Daniel Sawicki