ZIELONA GÓRA * LUBUSKIE: Uwaga! Nadciąga Friederike. Będzie ostro wiało i lało

Informacje News Bar News Slider

Dokładna prognoza godzinowa dla prawie 60 tys. miejsc w Polsce nie pozostawia złudzeń. Orkan Friederike jest już u naszych wrót. Dotąd wyrządził szkody w Belgii i Luksemburgu.

W południe ma przynieść intensywne opady śniegu i porywy wiatru nawet do 120 kilometrów na godzinę. Orkan dał się także we znaki w Niemczech. Tam przez pogodę odwołano już 220 lotów. Dziś sytuacja najgorzej przedstawia się w Holandii. Tam również odwołano część lotów.

Synoptycy IMGW ostrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu. Wydano także ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla 12 województw. Najgorsza sytuacja jest w woj.: małopolskim, podkarpackim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim. Tam wydano alerty drugiego stopnia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia „przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji” – podaje IMGW.