ZIELONA GÓRA: Dwa kółka podbijają nasze miasto

Informacje Inne News Box News Slider

W Zielonej Górze powstanie system wypożyczalni rowerów na terenie miasta. Ma być profesjonalnie i nowocześnie. Na terenie miasta zlokalizowanych zostanie 36 stacji rowerowych, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z 360 rowerów.

Gdy ruszymy na wypożyczonych dwóch kółkach to przez pierwsze 20 minut pojeździmy za darmo. Kolejne minuty i godziny będą już płatne. Nowoczesne bicykle to zupełna nowość w naszym mieście. W ten sposób miasto dołącza do grona miast, które posiadają miejską wypożyczalnię rowerów.

– Dążyliśmy do tego, aby najpierw zadbać o odpowiednią infrastrukturę rowerową, a później zainwestować w profesjonalny system rowerów miejskich. Mam nadzieję, że wszyscy już niedługo będziemy mogli korzystać z tych rowerów – powiedział Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra.

Budowa wypożyczalni rowerów miejskich to kolejny krok w rozwijaniu infrastruktury rowerowej w Zielonej Górze. W tym roku powstanie około 40 kilometrów bezpiecznych dróg dla rowerów.

Jak podkreśla radny Robert Górski Będą drogi rowerowe będą miały nawierzchnię asfaltową, wszędzie będą krawężniki na zero centymetrów, przejazdy rowerowe i miejsca do odpoczynku.

– I co najważniejsze będą łączyły się z już istniejącymi drogami dla rowerów. W Zielonej Górze powstanie 36 wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji mieszkańców będzie 360 rowerów, w tym 10 rowerów cargo/familijnych i 10 rowerów typu tandem. Wszystko po to, by zielonogórskie rodziny mogły razem spędzać czas na rowerze rekreacyjnie czy też na co dzień w celu dojazdu do pracy czy na spotkania ze znajomymi. – zaznacza Górski.

Jak zauważył Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska SA, która będzie realizowała projekt, Zielona Góra dołącza do ponad 30 miast, które w Polsce posiadają systemy rowerów publicznych. Jest także pierwszym miastem w województwie lubuskim, które będzie posiadało tak profesjonalny system.

– Jego wprowadzenie zmieni oblicze miasta i będą Państwo zdecydowanie inaczej patrzyli na przestrzeń miejską, ponieważ te rowery są systemowe. Będą pomagały nie tylko w przemieszczaniu się ale także w diagnozowaniu wielu rzeczy. Za pomocą systemu możemy zdiagnozować, którędy rowerzyści jeżdżą, gdzie infrastruktura rowerowa powinna być budowana, gdzie potrzeba dodatkowych stacji rowerowych… Z ciekawostek powiem, że w Zielonej Górze rowerzystów miejskich już mamy, ponieważ 1193 osoby zarejestrowane w naszych systemach są właśnie z Zielonej Góry i już korzystają z rowerów – powiedział, Tomasz Wojtkiewicz.

 

(red)