ZIELONA GÓRA: KAMBUD zbuduje nam parkingi. Przybędzie 520 miejsc

Informacje News Box News Slider

Wyłoniono wykonawcę na budowę parkingów w ramach projektu „Parking 1000 Plus”. Miasto wyda na tę inwestycję ponad 3 mln zł. Budowa potrwa do maja 2019 roku.

Prace ziemne rozpoczną się już we wrześniu i potrwają dziewięć miesięcy. Zadanie wykona firma KAMBUD z Nowej Soli. Dyrektor ds. technicznych KAMBUDU, Monika Kamzelska podkreśla, że pomimo iż miejsca parkingowe zostaną wykonane w nowej technologii, to zadanie zostanie zrealizowane zgodnie z planem. – Nowa technologia sprawi, że parking będzie wyglądał inaczej. Zamiast tradycyjnej kostki nawierzchnia będzie z tworzywa z pustymi przestrzeniami, w których będzie rosła trawa. Takie rozwiązania są już stosowane w wielu miastach, Wykonywaliśmy wcześniej parkingi w tej technologii w innych miejscowościach.

Prezydent Janusz Kubicki podkreśla, że budowa miejsc parkingowych w mieście to jeden z priorytetów dla władz Zielonej Góry.

– W tym roku powstanie ponad 100 miejsc – mówi Janusz Kubicki. – Do końca październik zbudujemy parkingi przy ul. Zdrojowej oraz Cisowej. Łącznie powstanie 520 miejsc do parkowania.

Przypomnijmy, że program „Parking 1000 Plus” został ogłoszony już dwa lata temu. Zakładał wybudowanie z jak najkrótszym czasie 1000 miejsc parkingowych na całym mieście. Miało to poprawić problemy z z parkowaniem pojazdów przez mieszkańców. Niestety, od początku program napotykał na przeszkody. Główną był brak wykonawców oraz „windowanie” cen podczas tworzenia zamówień na wykonanie prac.

Radny Paweł Wysocki od początku uczestniczył w pracach na rzecz powstawania miejsc parkingowych. Jak zaznaczył na konferencji prasowej znalezienie miejsc, gdzie można zbudować zatoki parkingowe nie było takie proste.

– Wspólnie z radnymi Filipem Gryko i Marcinem Pabierowskim spotykaliśmy się z mieszkańcami, konsultowaliśmy program i szukaliśmy miejsc na umiejscowienie parkingów – mówi Wysocki. – Okazało się, że to nie jest takie proste. Mieszkańcy często wskazywali nam miejsca ale nie zawsze wiedzieli, które tereny należą do miasta. A tylko tam możemy budować parkingi. Poświęciliśmy na to dużo czasu, ale opłaciło się.

Nowa technologia w której zostaną wybudowane parkingi ma sprawić, że zamiast typowego betonowania ma być bardziej zielono i ekologicznie. Czy będzie, zobaczymy na wiosnę przyszłego roku.

Daniel Sawicki