ZIELONA GÓRA: – To jakiś absurd. Jak tak można zniszczyć pomnik – grzmi radny Marcin Pabierowski

Informacje News Bar News Slider

Trwają prace rewitalizacyjne w Parku Sowińskiego. Pomnik ku czci Konstytucji 3 Maja ma zostać przeniesiony kilkanaście metrów w głąb parku. Powodem jest tamowanie ruchu podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem uchwalenia tego aktu prawnego w 1791 roku. Ale zamiast prac wyłania się obraz niezłej demolki!

Oglądając fotografie wykonane przez zielonogórzankę, panią Alicję Skowrońską widać, że prace przy przenoszeniu pomnika mogą wzbudzać sporo emocji.

Ostro na sposób prowadzenia robót zareagował radny PO Marcin Pabierowski, określając je mianem kompletnej amatorki.

– Pomnik Konstytucji w błocie, to amatorka wykonawcy – podkreśla Pabierowski. –  Nie możemy modernizować kolejnych przestrzeni miasta, niszcząc przy okazji elementy historyczne. Pomniki to nie ławki, które można to pozbijać i poprzestawiać w inne miejsce.

Pabierowski, budowlaniec z doświadczenia, zaznacza, że przeniesienie pomnika nie jest żadnym problemem technicznym. Tymczasem podczas prac doszło do zniszczenia pomnika.

– Wykonawca powinien ponieść kary finansowe za to co się stało. Przecież demontaż tego obiektu to dla budowlańca, nie jest problemem. – informuje radny PO, który wskazuje jednocześnie, że nie jest jasne jak projekt rewitalizacji tego terenu przewidywał uzgodnienia pod kątem lokalizacji obiektów takich jak pomniki. W takim przypadku pomnik powinien być punktem odniesienia.

– To jakiś absurd. Wykonawca niszczy pomnik, bo chce go przesuwać. Raz w roku są uroczystości i moim zdaniem zamknięcie ulicy na dwie godziny nie jest problemem. – mówi Marcin Pabierowski. –  To ważna uroczystość. Pomnik powinien być wyeksponowany dla mieszkańców. Taka jest jego rola.

(ds)

fot. Alicja Skowrońska