ZIELONA GÓRA: Inwestujmy w zdrowie mieszkańców – apeluje lewica

Informacje News Box News Slider

Radny Tomasz Nesterowicz oraz członkowie SLD Edward Markiewicz i Cezary Wysocki wyszli z kolejnym pomysłem na poprawę jakości życia zielonogórzan. Tym razem chodzi o politykę prozdrowotną w naszym mieście. Ale kryje się za tym coś więcej. Chodzi o zatrzymanie mieszkańców i spowodowanie, aby osiedlali się w Zielonej Górze. – Inwestycja w zdrowie zawsze się opłaca – mówią. – Od tego musimy zacząć.

SLD zapowiedziało, że będzie prezentować swoje pomysły na funkcjonowanie miasta i śmiało realizuje swój pomysł. Ich projekty nie są oparte na mrzonkach, ale na wyliczeniach.

– Przygotowaliśmy serię programów prozdrowotnych na lata 2019-29121 – podkreśla Wysocki. – Jesteśmy konsekwentni w działaniu. Tak było m.in. w sprawie In vitro. Mamy jednego radnego i jeśli nikt nie chce podpisać projektu uchwały to my dopiszemy się do każdego podobnego, który wniosą inne kluby opozycyjne. Jeśli wszyscy deklarują że są za In vitro to prosimy o działanie. Jeśli nie będziemy składać kolejne projekty obywatelskie. In vitro leży w ratuszu już trzecie miesiąc.

Jak zaznacza Tomasz Nesterowicz projekty, które przedstawiane są na konferencjach to nic innego, jak nowa koncepcja zarządzania miastem.

– Widać wyraźnie że miasta zabiegają dzisiaj o mieszkańców, a nie o inwestorów – mówi Tomasz Nesterowicz. – Dlatego zabiegamy o projekty, które mają zbudować Zieloną Górę, jako miejsce przyjazna dla mieszkańców.

Nesterowicz wskazuje, że ważne jest to, aby zatrzymać tu mieszkańców i zachęcić do zakładania rodzin. – Musimy mieć świadomość, że miasta które tracą mieszkańców stracą w dużej mierze szanse na rozwój – ostrzega radny SLD.

Działacze lewicy podzielili zadania na dwie grupy. Pierwsza jest do 18 roju życia, druga powyżej. Łączny koszt tych zadań to według wyliczeń 3,8 mln zł.

– Zakładamy że powyżej 18. roku życia jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom ciekawą ofertę prozdrowotną  – mówi Markiewicz. – Ale ważne jest też dotarcie do osób do lat 18. Korzystając z budżetu miasta Zielona Góra możemy zagwarantować dzieciom wizyty u stomatologa, a także badania tarczycy. Stać nas na to. Do tego możemy finansować wiele specjalistycznych badań dla dzieci i młodzieży.

Jak podkreśla Wysocki bardzo ważne są zadnia, które będą formą zapobiegania problemom zdrowotnym poprzez badania wsród osób starszych.

– Świadczenia podzieliliśmy dla osób do 18 lat i powyżej. Różnią się one  świadczeniami. Dorośli mogliby korzystać np. z zajęć fizjoterapii oraz badań funkcji tarczycy. – mówi działacz lewicy.

DANIEL SAWICKI