ZIELONA GÓRA * DRZONKÓW: W Katowicach się mówi, a w Drzonkowie robi!

Inne News Bar News Slider Sport

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli inaczej COP (Conference of the Parties), to światowe konferencje, podczas których rozmawia się na temat działań na rzecz polityki klimatycznej. Takie szczyty miały miejsce w Polsce już dwa razy – w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie. Obecny trwa w Katowicach.

W ramach tegorocznego szczytu odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

Szczyt swoją obecnością zaszczyci około 20 tysięcy osób ze 190 krajów. Będą tam politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych , a także przedstawiciele sfery biznesu.

Katowice wybrano z kilku powodów, o których nie będę pisał – zainteresowani znają je aż nadto dobrze.

W każdym bądź razie dobrze się stało, ze Szczyt ma miejsce właśnie w sercu ponad 2-milionowego regionu Górnośląsko-Zagłębiowskiego.

No dobrze! Ale co to ma wspólnego, albo inaczej – co łączy Szczyt z Zieloną Górą, a dokładniej z drzonkowskim Wojewódzkim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji?

Najprawdopodobniej można to uznać za zwykły zbieg okoliczności. Tym niemniej przejeżdżając obok Ośrodka oczom naszym ukazuje się może nie wielki, ale jednak plac budowy. Powie ktoś – no dobrze – przecież tam od kilku lat ciągle się coś buduje, remontuje, dobudowuje. Tym razem jednak budowa ma ścisły związek właśnie ze… szczytem! I to zupełnie przypadkowo.

Rozpoczęła się bowiem realizacja jednego z największych projektów i jednocześnie jednego z ostatnich na terenie Ośrodka. Dlaczego ostatnich? Ano dlatego, że w perspektywie do roku 2020 ( no może z małym poślizgiem) jest jeszcze budowa płyty piłkarskiej ze sztuczną trawą ( FIFA 2), wielofunkcyjne boisko z siłownią plenerową, a także kompleks rzutni lekkoatletycznych. Ten proces modernizacji całego Ośrodka trwa już od roku 2009 i jest rzeczą niemożliwą tego nie zauważyć. Już dziś jest to kompleks, który może zadowolić nawet najbardziej wybrednego klienta. A – jak skromnie zaznacza dyrektor Bogusław Sulkowski zawiadujący Ośrodkiem od sierpnia 2009 roku – będzie jeszcze lepiej.

Natomiast aktualnie realizujący się projekt to termomodernizacja budynków z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. I to ma właśnie istotne powiązanie z ochroną klimatu, czyli katowickim Szczytem.

Ten projekt, na wskroś ekologiczny, oparty jest ściśle na wykorzystaniu energii słonecznej oraz energii geotermalnej, a po „naszemu” – energii czerpanej z … głębi ziemi. Zainstalowane pompy głębinowe czerpać będą gorącą wodę z głębokości około 200 metrów. Natomiast hala tenisowa uzyska panele fotowoltaiczne produkujące prąd o łącznej mocy 164 kW. Zamontowanie odnawialnych źródeł ciepła oraz tak zwana głęboka termo-modernizacja spowoduje obniżenie zużycia energii, w niektórych budynkach nawet aż o 95%. Ale nie to jest najważniejsze. Walka ze smogiem oraz ochrona naszego naturalnego środowiska nabierze w tym przypadku bardzo realnych kształtów, bowiem po realizacji projektu spadek emisji CO2 w Ośrodku wyniesie około 307 ton rocznie! I to jest „clou” tego przedsięwzięcia.

Ponadto – w sumie jedenaście obiektów otrzyma nowe ocieplenie ( ściany zewnętrzne, zadaszenia, podłogi), wymienione zostaną okna i drzwi wejściowe, zmodernizowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania. Odrestaurowane zostaną miedzy innymi wszystkie bungalowy, świetlica, tak zwany budynek „Na sianie” i budynek zaplecza technicznego.. I to wszystko do końca kwietnia przyszłego roku.

Zapewne wielu zada sobie pytanie – a skąd na to „kasa”? Jak podkreśla Dyrektor – żadne pieniądze nie

są dane na „ładne oczy”. Każdy projekt podparty jest solidnie przygotowaną dokumentacją i startuje w konkursie.

I to komisje ekspertów podejmują decyzje, czy warto zainwestować w przedstawiony projekt, czy nie. Dopiero potem można mówić o pieniądzach. A te z kolei, w przypadku wszystkich realizowanych w Drzonkowie w ostatnich dziewięciu latach pochodziły z pięciu podstawowych źródeł: budżetu Województwa Lubuskiego, Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Programu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lubuskie – Brandenburgia oraz miasta Zielona Góra. W przypadku aktualnie realizowanego projektu termomodernizacji wygląda to tak: wartość łączna zadania wynosi 10 518 676,13 zł. , w tym Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie 2020 to kwota 7 162 508,49 zł., a pozostała część to wkład własny z budżetu wojewódzkiego.

Na koniec prawie osobista dygresja – mieszkam w sąsiedztwie Ośrodka, jako zielonogórzanin korzystam z jego dobrodziejstw, ale też widzę zachodzące zmiany. Dzisiaj to nie jest chylący się jeszcze kilka lat temu ku ruinie mocno zdewastowany i nadgryziony przez czas obiekt. Dzisiaj to jest jedna z najbardziej godnych polecenia wizytówek naszego miasta.

I tak trzymać!

Bernard M. Kotalla

1 thought on “ZIELONA GÓRA * DRZONKÓW: W Katowicach się mówi, a w Drzonkowie robi!

Comments are closed.