ZIELONA GÓRA: Dolina Gęśnika idzie pod topór. Prezydent składa wniosek na wycięcie blisko pięciuset drzew!

Informacje Inne News Bar News Slider

Kolejna enklawa zieleni wkrótce zmieni się w miejsce, gdzie zagoszczą koparki deweloperów? Taki scenariusz też jest możliwy. Dolina Gęśnika to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w mieście, a jednak i ona nie ostanie się w obecnym kształcie. Janusz Kubicki złożył wniosek o wycinkę 490 drzew. Po co?

Tę informację podał na portalu społecznościowym zielonogórzanin Paweł Zalewski. Czytamy w niej: „Prezydent miasta złożył wniosek o wycięcie blisko 500 drzew i 9 ha krzewów z objętej rewitalizacją Doliny Gęśnika. Dolina Gęśnika ma 18 ha powierzchni więc jest to znacząca ingerencja w tą ostoję przyrody i siedlisko chronionych ptaków. Dotychczas płynęły informacje o niewielkiej ingerencji w przyrodę, o co walczył cały czas ZTUM – Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta…”

We wniosku czytamy m.in.: „Wniosek na wycinkę 490 szt. drzew i 9351 m2 krzewów przy ul. Źródlanej w Zielonej Górze, w związku z zagospodarowaniem terenu wzdłuż cieku wodnego Myszka – Gęśnik na cele parku miejskiego „Park Odkrywców”

Zalewski dołączył też informację z portalu ekoportal.pl, gdzie wniosek jest udostępniony

https://wykaz.ekoportal.pl/CardEdit.seam?id=462725803&copyParam=false&edit=false&create=false&cid=466738

Społecznicy, podobnie jak wielu zielonogórzan są w szoku. Wskazują, że tak duża wycinka zmieni całkowicie obraz tej części miasta i może naruszyć ekosystem.

– Wyjaśniamy sprawy. Jutro wybieram się do Urzędu Marszałkowskiego zobaczyć wniosek – poinformował nas Paweł Zalewski. – Ale jesteśmy zszokowani tymi planami likwidacji przyrody w dolinie. Jako Stowarzyszenie od dwóch lat współpracujemy z pracownią architektoniczną opracowującą plany Doliny Gęśnika oraz z urzędem miasta i wykonawcą nad tym, aby inwestycja nie zniszczyła doliny. Tak wielkoskalowa wycinka, która jest dla nas szokiem, dokończy zniszczenia przyrody doliny. Dziesiątki ptaków śpiewających straci swoje siedlisko i zniknie. Przyroda jest nadrzędną wartością doliny, co zostało jednoznacznie wskazane w raporcie z konsultacji społecznych opracowanym przez Fundacje Partycypacja.

Co stanie się z Doliną Gęśnika okaże się już wkrótce. Do tematu powrócimy.

DANIEL SAWICKI

fot. Paweł Zalewski/facebook.com

2 thoughts on “ZIELONA GÓRA: Dolina Gęśnika idzie pod topór. Prezydent składa wniosek na wycięcie blisko pięciuset drzew!

  1. Widac,że przyroda nie ma dla Kubickiego i jego urzędasów żadnej wartości.Wyciąc wszysto co się da i postawic bloki,markety.Bo przecież „miasto musi się rozwijac”. Zenada.

Comments are closed.