Co z tą komunikacją miejską?

Felietony Inne News Bar

Temat aktualny i dotyczący nas wszystkich. W świetle nowych zakupionych autobusów elektrycznych i pojawiających się projektów z prawa i lewa o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w Zielonej Górze, przedstawiamy Państwu naszą koncepcję zielonogórskiego transportu.

Wprowadzając dobry plan zagospodarowania przestrzennego, możliwym będzie zbudować gęstą sieć połączeń komunikacyjnych.

Naszą propozycją jest wprowadzenie rocznego biletu Zgranej Rodziny w wysokości 120zł. Umożliwiałby on bezpłatne przejazdy przez cały rok, dla wszystkich członków rodziny. Czyli: 1 Rodzina kupuje bilet roczny Zgranej Rodziny. Koszt 120zł/rok. Przejazdy w ramach biletu byłyby nieograniczone dla wszystkich członków rodziny. Analogicznie Karta 50+ oraz Karta Młodych stanowiłyby koszt 60zł/rok. W przypadku osób niepełnosprawnych posiadających ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunów, przejazdy byłyby bezpłatne. Seniorzy powyżej 65 roku życia (wiek emerytalny) przejazdy również bezpłatne. Młodzież szkolna z województwa lubuskiego dojeżdżająca do zielonogórskich szkół, na podstawie legitymacji szkolnej, również mogłaby korzystać ze wszystkich przywilejów Karty Młodych .

Proponujemy także wprowadzenie Karty Zgranego Zielonogórzanina. Karta ta dedykowana byłaby dla singli oraz rodzin bez dzieci. W tym przypadku koszt biletu rocznego Zgranego Zielonogórzanina wynosiłby 90zł/rok.

Niewielka opłata rocznego biletu Zgranej Rodziny sprawi, że zielonogórzanie zdecydowanie częściej będą korzystać z komunikacji miejskiej MZK, aniżeli z własnych aut.

To z kolei przyczyni się do odkorkowania miasta i rezygnacji z budowania wielkich parkingów na siłę. Będziemy cieszyć się również lepszą jakością powietrza.

Natomiast dla osób przyjezdnych korzystających z komunikacji miejskiej proponujemy wprowadzenie czasowych biletów przesiadkowych , tak aby każdy z jednym biletem w ręku mógł dojechać do najdalszych zakątków Zielonej Góry.

Nie dajmy się oszukać! Nic nie jest za darmo! Brak jakichkolwiek opłat w komunikacji miejskiej spowoduje podwyższenie innych podatków. Zielona Góra – Miasto ZGłową !

Olimpia Tomczyk-Iwko

(KUKIZ’15)