Z RATUSZA: Tajemnicze milczenie prezydenta

Felietony News Bar News Box

Samorząd powinien być tym miejscem, gdzie tworzone są wzorce relacji międzyludzkich. Władzy z mieszkańcami, pracodawcy z pracownikami. Niby jest to oczywiste, przecież wszyscy jesteśmy od siebie zależni. My wybieramy prezydenta, on nami „rządzi”, kieruje pracą podległych pracowników, z drugiej jednak strony przecież powinien nas szanować, bo w końcu to nam, mieszkańcom zawdzięcza swoją pracę. Samorząd powinien być transparentny, jego finanse przejrzyste, a każda wątpliwość natychmiast wyjaśniana.

W miejskiej spółce, Zielonogórskim Zakładzie Usług Miejskich, doszło do tragedii. Życie odebrała sobie główna księgowa spółki, Pani Elżbieta. Powodami decyzji Pani Elżbiety zajmuje się prokuratura. Znam stanowisko Jej Rodziny na ten temat. Mnie zastanawia reakcja władz spółki i organu nadzorującego – prezydenta. Właściwie brak reakcji. Bezpośrednio po tragedi media informowały, że w liście pozostawionym przez zmarłą są informacje sugerujące mobbing i liczne nieprawidłowości w działaniu spółki. Władze spółki, ani prezydent, nie odniosły się do tych informacji, które nie są podstawą do oskarżania kogokolwiek, powinny być jednak sygnałem dla prezydenta do przeprowadzenia kontroli, bo to on ponosi pełną odpowiedzialność za to co dzieje się w podległych jednostkach, bo to w końcu on decyduje kto w spółkach zarządza i kto zasiada w radach nadzorczych. Media bezpośrednio do prezydenta skierowały pytania dotyczące sytuacji w ZZUM. Odpowiedzi na ten temat nie uzyskały. Padły okrągłe deklaracje o woli współpracy z prokuraturą, co jest „obligatoryjnym” obowiązkiem prezydenta. Nie ma informacji na temat spółki od władz spółki, prezydent milczy na temat kontroli. Zapadła cisza. Prokuratura może latami prowadzić postępowanie i nie może to być pretekstem do braku działania ze stony prezydenta. Mama Zmarłej w wypowiedzi medialnej o doprowadzenie do śmierci Córki oskarża władze spółki. Jaka jest reakcja prezydenta? Nie ma reakcji. W mediach pojawił się anonimowy list, którego autorstwo przypisywane jest pracownikom ZZUM, który dalej posunął „oskarżenia” o stanie spółki niż wcześniejsze „przecieki” medialne z prokuratury.

Pojawiła się informacja o „czyszczeniu” komputera będącego w dyspozycji zmarłej Księgowej. Nadal w spółce ma żadnej kontroli, ani jakiejkolwiek informacji od prezydenta co właściwie dzieje się w spółce. Można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z graniem „na czas” i próbą „zamiatania pod dywan”. Jestem przekonany, że „coś jest na rzeczy”, ponieważ przypadek Pani Stanisławy Fórmanowicz dobitnie pokazał, że „ryba psuje się od głowy”.

W kontekście obecnej sytuacji zupełnie innego wymiaru zaczynają nabierać medialne pytania o to, czy „prezydenccy radni” i prezydent zapłacili za rozdawane przez nich w Dniu Kobiet babeczki, a po okazniu przez nich dowodu wpłaty, czy kwota, którą zapłacili, czyli 800 zł, rzeczywiście odpowiada wartości usługi wykonanej na ich rzecz przez Palmiarnię-ZZUM. Zwołana przez Radnych PiS i przeze mnie Sesja Nadzwyczajna Rady Miasta ma za zadanie wyjaśnić co dzieje się ze spółką. Mam nadzieję, że obecne wydarzenia, to nie jest czubek góry lodowej i za chwilę nie otworzy się przed nami „puszka Pandory” i „babeczki” nie staną nam w gardłach.

TOMASZ NESTEROWICZ

Radny Rady Miasta

Zielona Góra

(SLD)

1 thought on “Z RATUSZA: Tajemnicze milczenie prezydenta

  1. Tomku twoja Frustracja jest tak straszna jak stan dróg na Podgórnej jak uwazasz ze Sortownia Luznych Dukatow to twoje powołanie to dzieki za sasiedztwo

Comments are closed.