Z RATUSZA: Miasto to ludzie

Felietony News Bar News Slider

Czytając moje felietony moglibyście Państwo odnieść wrażenie, że tylko krytykuję bez pomysłu co w zamian. Moja ocena miasta bierze się jednak, ze świadomości jak mogłaby Zielona Góra wyglądać w perspektywie jej rozwoju na następne 30 lat, nie tylko od kadencji do kadencji.

Miasto to Ludzie. Rolą miasta jest zapewnienie mieszkańcom komfortu i dostarczanie im usług. Celem nie jest budowa infrastruktury dla samej budowy, bo „Unia daje”, ale budowa tego co jest rzeczywiście potrzebne mieszkańcom. Zamiast wieży widokowej budujmy i remontujmy drogi osiedlowe i sołeckie. Z Zielonej Góry stwórzmy Miasto-Ogród uporządkowany w oparciu o przemyślane plany rozwoju, z których wynikać będzie układ dróg, parkingów, przestrzeni mieszkalnych, rekreacyjnych i inwestycyjnych. Na chodnikach ulic pojawią się ławki, podjazdy i poręcze przy schodach dla osób starszych i niepełnosprawnych. Nasze podwórka i przestrzenie, w których żyjemy na co dzień zostaną zrewitalizowane, a zadrzewienie wśród naszych domów odtworzone. Powstaną nowe żłobki, przedszkola, mieszkania komunalne nie tylko dla tych kilkuset rodzin oczekujących w kolejce od wielu lat, ale dla tych młodych ludzi, którzy za chwilę wejdą w dorosłość i staną przed wyborem; zostać w Mieście, czy wyjechać. Postawmy na bezpłatną komunikację miejską, abyśmy z czasem do poruszania się po mieście wybierali autobus i rower, a nie samochód. Wprowadźmy projekty prozdrowotne skierowane do młodzieży i osób starszych, a dzieciom w szkołach podstawowych sfinansujmy wyżywienie, osobom starszym opiekę w Domach Dziennego Pobytu i teleopiekę. Dawna gmina w końcu stanie się miastem, bo po to połączyliśmy się.

Mieszkańcy będą uczestniczyć w zarządzaniu Miastem i mieć wpływ na swoje otoczenie. Na wzór Rady Dzielnicy Nowe Miasto stworzymy Rady w pozostałych częściach Zielonej Góry. Rady będą dysponować budżetami do realizacji lokalnych potrzeb. Każdy poniedziałek będzie dniem spotkań przyszłego prezydenta z mieszkańcami, Urząd Miasta przestanie być „szklaną wieżą”. Budżet miasta będzie zrozumiały i czytelny dla mieszkańców i będzie tworzony w sposób otwarty w konsultacji z mieszkańcami. Pracownicy miejscy będą traktowani przez prezydenta jak partnerzy, z zapewnionym udziałem w nadzorze nad spółkami miejskimi i pensjami określanymi w sposób uporządkowany, w porozumieniu ze związkami zawodowymi. W Mieście powstaną nowe miejsca pracy, ponieważ ulgi podatkowe wprowadzone przez Radę Miasta na terenie stref inwestycyjnych, będą obowiązywały na terenie całej Zielonej Góry. Nowe inwestycje wprowadzane do miasta będą konsultowane z zielonogórskimi przedsiębiorcami, by maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Wesprzemy inicjatywy tworzenia spółdzielni społecznych oraz klastrów biznesowych .

Odnowimy Amfiteatr, Wzgórza Piastowskie, Park Braniborski i Tysiąclecia. Kąpielisko w Ochli stanie się komfortowym miejscem naszego letniego wypoczynku. Pojawi się kryte lodowisko. W tych planach mam również jedno marzenie, chcę by w Zielonej Górze powstał nowoczesny budynek szpitala, a nie wiecznie „modernizowany” z dobudówkami do budynków pamiętających początki XX wieku.

Chcecie takiego miasta? Wyrzućcie do kosza Łącznik Zielonogórski i mądrze oddajcie swój głos 21 października, bo następną szansę na budowę takiego miasta będziecie mieli dopiero za pięć lat.

TOMASZ NESTEROWICZ

Radny Rady Miasta

Zielona Góra