Psie wybiegi w Zielonej Górze, a Budżet Obywatelski

Felietony Inne News Box

Już w tamtym roku założyliśmy nieformalną grupę psich aktywistów, której trzon oprócz mnie stanowią Ania Oksiak-Podborączyńska i Agnieszka Der. W jej imieniu złożyłem do Budżetu Obywatelskiego 2018 projekt budowy wybiegu dla psów na osiedlu Pomorskim niestety uzyskane 138 głosów nie zagwarantowało wygranej, zabrakło zaledwie 30 głosów. To zarówno dużo i mało ale po podziale głosowania na okręgi ten wynik zagwarantowałby realizację inwestycji w okręgu 1 i 2. – pisze Cezary Wysocki społecznik i działacz SLD.

Po krótkim uczuciu rezygnacji postanowiliśmy ugryźć sprawę inaczej bo przecież aż 138 mieszkańców wypowiedziało się za tą inwestycją. Postanowiliśmy udać się z petycją do magistratu, a dziś wszystko wskazuje na to, iż pierwszy psi wybieg z prawdziwego zdarzenia powstanie jeszcze w tym roku na osiedlu Pomorskim, w nikomu nie doskwierającej lokalizacji.

Naszym celem jest stworzenie wybiegów dla psów na wszystkich osiedlach, dlatego w tym roku postanowiliśmy złożyć do Budżetu Obywatelskiego Zielonej Góry projekt modernizacji jedynego istniejącego wybiegu dla Psów w Zielonej Górze, zlokalizowanego nieopodal Wagmostawu.

Wybieg na Wagmostawie to miejsce, które codziennie odwiedza kilkadziesiąt osób ze zwierzętami. Pełni rolę ogrodzonego pola, na którym każdy właściciel psa może luzem (bez smyczy) go wypuścić, który dzięki temu może cieszyć się swobodą, a co za tym idzie – również aktywnością fizyczną na wyższym poziomie. Niestety obecna kondycja wybiegu na Wagmostawie pozostawia wiele do życzenia, stąd pomysł aby go zmodernizować, aby odpowiadał dzisiejszym standardom.

Co miałoby się zmienić?

Na pewno trzeba poprawić jakość nawierzchni i zabezpieczyć teren wybiegu – obecnie to po prostu ogrodzone poletko, o które czasem ktoś dba i je skosi, a czasem nie. Chcielibyśmy także, aby na wybiegu pojawiły się zabawki dedykowane dla psów różnych rozmiarów i z różnym poziomem sprawności fizycznej – tak, aby każdy psiak mógł się tutaj gimnastykować, socjalizować i bawić. Warto poprawić także kondycje samych ławek i dostawić kosze na psie odchody.

Staramy się jako osoby prywatne zarazić innych naszą miłością do zwierząt. Chcemy by Zielona Góra była miastem przyjaznym psom. Wybiegów dla zwierząt wciąż nam brakuje. Musimy powalczyć o poprawę warunków na obecnym wybiegu na Wagmostawie. Włożyliśmy w oba te projekty sporo serca i energii – zrobiliśmy stronę http://psi-wybieg.pl, działamy aktywnie w social mediach (znajdź nas na fb: wybiegi dla psów w Zielonej Górze), mamy nawet logo, promujemy się, w to wszystko inwestujemy, póki co, własne prywatne środki finansowe, bo wierzymy, że właściciele piesków i sympatycy czworonogów zagłosują na nasze zadanie. Trzymamy kciuki – wszystkie ręce i łapy na pokład.

Jak zagłosować?

Jeśli jesteście psio-lubni i chcecie, by w Zielonej Górze powstał psi wybieg z prawdziwego zdarzenia – zagłosujcie na zadanie nr 4.18 Wagmostaw Modernizacja wybiegu dla psów, dz. Nr 48/6 na liście zadań okręgowych nr 4. Głosować można przez Internet na stronie budżetu www.bo2019.pl lub tradycyjnie, wypełniając kartę do głosowania, którą można pobrać w Urzędzie Miasta. Głosowanie potrwa do 30 czerwca 2018 r. Gorąco zachęcamy. Dajcie Głos!!!

CEZARY WYSOCKI