Przerzut ludzi zatrzymany. Fałszerze dokumentów za kratkami

Informacje News Bar

Funkcjonariusze z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji z Zielonej Góry, w toku postępowania przygotowawczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą.

Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie są podejrzani o organizowanie nielegalnego przerzutu cudzoziemców, fałszowanie dokumentów oraz wymuszenia zwrotu długów. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Funkcjonariusze z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji z Zielonej Góry pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, rozpracowywali grupę przestępczą, która trudniła się nielegalnym przerzutem cudzoziemców z Polski na zachód Europy, fałszerstwami dokumentów oraz wymuszaniem zwrotu długów . Grupa podrabiała dokumenty i organizowała nielegalny przerzut cudzoziemców z Polski do krajów Europy Zachodniej od 2015 roku.

Z uwagi na informacje, które wskazywały, że przestępcy są niebezpieczni i mogą posiadać broń, działania związane z zatrzymaniem osób, zabezpieczali wyspecjalizowani funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań NoOSG oraz Wydziału Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu CBŚP w Warszawie. Bardzo ważne było również, aby te osoby zostały zatrzymane jednocześnie, ponieważ  przypuszczano, że mogą próbować zbiec i ukryć się przed organami ścigania.

Funkcjonariusze SG oraz CBŚP wkroczyli jednocześnie pod wytypowane adresy w kilku miejscowościach na terenie województwa mazowieckiego. Zatrzymano 5 członków grupy. Zatrzymani to dwóch obywateli Rosji narodowości inguskiej oraz trójka obywateli naszego kraju. Funkcjonariusze zabezpieczyli telefony komórkowe, gotówkę w różnych walutach, komputerowe nośniki oraz dokumenty, które są dowodami w sprawie.

Sąd Rejonowy w Poznaniu, na wniosek Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, wobec dwóch obywateli Rosji zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Tym zatrzymanym grozić może kara pozbawienia wolności do ośmiu lat. Wobec pozostałych trzech osób zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania osób związanych z tą grupą.