Premier Szydło: nikt nie zostanie bez pomocy

Informacje News Box News Slider

Premier Beata Szydło przyjechała w piątek do Zielonej Góry na posiedzenie sztabu kryzysowego po przejściu orkanu KSAWERY. Prądu do dziś nie ma w wielu miejscach w regionie.

Premier rządu towarzyszyli ministrowie: Mariusz Błaszczak i Elżbieta Rafalska oraz Wojewoda Władysław Dajczak.

– Lubuskie zostało najbardziej poszkodowane podczas nawałnic. Chciałam podziękować wszystkim służbom i wszystkim tym, którzy koordynowali akcję, pracowali w sztabach wczoraj wieczorem, wszystkim strażakom, policji, energetykom – mówiła premier podczas konferencji prasowej.

Szefowa rządu zapowiedziała, że nikt nie zostanie bez pomocy. Już teraz poszkodowani mogą ubiegać się o pieniądze z funduszu klęskowego lub zasiłków z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Mariusz Błaszczak zapewnił, że fundusz klęskowy jest do dyspozycji. Teraz czas na pracę wójtów i burmistrzów, którzy powołują komisje, które szacują straty i wysyłają wnioski do MSWiA. Do dziś około 120 tys. osób nie ma prądu.

Po spotkaniu z mediami rozpoczęło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Wzięli w nim udział szefowie lubuskich służb mundurowych.

Przypomnijmy, że w wyniku wichur zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych. W nocy kilkaset tysięcy odbiorców było pozbawionych prądu. Straż pożarna interweniowała w całym kraju ok. 11 tys. razy.

M.in. jednak osoba zginęła w woj. wielkopolskim. Podczas interwencji, rannych zostało m.in. czterech druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestniczących w akcjach ratunkowych na terenie powiatu krotoszyńskiego i średzkiego.