Z PRAWEJ STRONY RATUSZA: Ulgi przy wykupie lokali komunalnych w dół, ceny za wywóz śmieci w górę

Felietony Inne News Bar

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i urzędnicy przygotowują dokumenty oznaczające dla mieszkańców obniżki ulg i podwyżki cen. Trwają prace nad zmianą uchwały dotyczącej zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości. Dotychczas przy wykupie miejskich lokali na rzecz najemców zainteresowani mogli liczyć na 90% i 95% bonifikaty. Teraz planuje się przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców zastosować bonifikatę od ceny sprzedaży lokali w wysokości 4% za każdy pełny rok najmowania lokalu, a jej maksymalna wysokość nie będzie mogła przekroczyć 70%.

Nie będą podlegać sprzedaży lokale, w których najem z osobą występującą o sprzedaż trwa nieprzerwanie krócej niż 7 lat, a w przypadku wielu najemców okres 7 lat będzie dotyczył najkrótszego najmu. Tego przepisu nie będzie się stosować w przypadkach ostatniego lokalu w nieruchomości oraz w przypadkach jednoczesnej sprzedaży wszystkich lokali w nieruchomości lub wszystkich pozostałych jeszcze nie zbytych lokali w nieruchomości. Bonifikaty nie będą stosowane od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców w przypadku lokali położonych w budynkach jednolokalowych i dwulokalowych oraz lokali w budynkach, dla których nie minął okres 25 lat od dnia oddania budynku do użytkowania. Nowe zasady, jak twierdzą autorzy zmian mają na celu zmniejszenie liczby sprzedanych mieszkań komunalnych i osiąganie z ich sprzedaży większych dochodów dla Miasta. W mieście brakuje lokali komunalnych, a kolejka osób czekających na ich przyznanie to od wielu lat około 600 osób. Klub radnych PiS jest za tym aby po przyjęciu nowej uchwały sprzedaż lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców odbyła się na starych zasadach(to znaczy bonifikaty 90% i 95%) , w przypadkach gdy złożyli już o to wnioski przed zamianą przepisów.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zapowiada podwyżkę cen za wywóz śmieci. Tłumaczy to wzrostem tzw. „opłaty marszałkowej” oraz wzrostem cen paliwa, energii i płac. Miasto musi odbierać coraz więcej frakcji, czyli podzielonych na różne rodzaje odpadów. Jak podaje prezydent statystyczna zielonogórska rodzina zapłaci rocznie 400 zł więcej za wywóz śmieci.

Osobiście uważam tę podwyżkę za zawyżoną i będę prosił urząd miasta o dokładne wyliczenia. Przecież podwyżka ceny prądu została zatrzymana przez rząd, ceny paliwa utrzymują się na względnie stałym poziomie, natomiast podwyżki płac dla pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej mają być dopiero negocjowane. Do tego tzw. „opłata marszałkowska” wedle rozporządzenia w 2018 roku za tonę śmieci wynosiła 140 zł, w 2019 roku ma być to 170 zł, czyli 30 zł więcej .Pojawia się w związku z tym pytanie ile ton śmieci wyrzuca rocznie statystyczna zielonogórska rodzina aby opłaty wzrosły aż o 400 zł? Dlatego zanim radni zaakceptują podniesienie ceny wywozu śmieci zaproponowane przez prezydenta powinni się zastanowić i poznać wyliczenia, gdyż mieszkańcy naszego miasta negatywnie oceniają skalę tej podwyżki.

Jacek Budziński

Radny Rady Miasta

Zielona Góra