Z PRAWEJ STRONY RATUSZA: Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt

Felietony Inne News Bar News Slider

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę o delegowaniu radnych do prac w zespole ds. lokalizacji schroniska dla bezdomnych zwierząt. Do nich dołączą radni z dzielnicy Nowe Miasto, wolontariusze i pracownicy schroniska oraz lekarz weterynarii. Wszystko to po to aby znaleźć miejsce pod budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz grzebowiska dla pupili mieszkańców naszego miasta. Obecne schronisko od 50 lat mieści się przy ul. Szwajcarskiej w poniemieckich budynkach dawnej rakarni. Znajdują się one w fatalnym stanie, a poza tym zdążyły się już do nich przysunąć domy i osiedla. Zwierzętom dokucza wilgoć i zimno. Koszty remontu byłyby wysokie, natomiast koszt budowy nowoczesnego i wyciszonego schroniska miasto szacuje na kwotę od 10 do 15 mln zł.

Dlatego prezydent Zielonej Góry zaproponował nową lokalizację dla schroniska w Łężycy, w pobliżu istniejącej tam oczyszczalni ścieków. Argumenty za tą lokalizacją to bliskość przyłączy, czyli instalacji ściekowej i źródła zasilania. Do najbliższych siedzib ludzkich jest 800 metrów, a do miejsca dojeżdża autobus MZK, z którego korzystaliby wolontariusze pracujący w schronisku.

Pomysł natychmiast oprotestowali mieszkańcy Łężycy, twierdząc że wystarczającą niedogodnością dla nich jest sama oczyszczalnia, a w pobliżu planowanego schroniska jest strzelnica wojskowa, lotnisko i fabryka fajerwerków.

W związku z tym wspomniany powyżej zespół ma przyjrzeć się lokalizacją schroniska i ewentualnie grzebowiska dla zwierząt w Łężycy oraz je zaopiniować. Jeżeli stwierdzi, że to miejsce się nie nadaje, rozpocznie szukanie nowych lokalizacji. Te rozważane są pomiędzy Raculą a Suchą oraz Raculą a Starym Kisielinem, gdyż w pobliżu muszą być infrastruktura i media, aby nie podskoczyły koszty budowy.

Osobiście uważam, że zarówno nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt , jak i grzebowisko dla pupili zielonogórzan powinny być zlokalizowane na terenie byłej gminy. Nie po to w 2015 roku połączyliśmy Zieloną Górę z gminą wiejską aby zagęszczać zabudowę w mieście i lokować na jego terenie uciążliwe dla mieszkańców inwestycje. Mamy obecnie powierzchnię większą od Poznania, więc z pewnością znajdą się niedokuczliwe dla ludzi i bezdomnych zwierząt miejsca pod budowę nowego schroniska i grzebowiska.

Jacek Budziński

Radny Rady Miasta

Zielona Góra

(PiS)