NOWOCZESNYM OKIEM: Czy Zielona Góra ma szansę stać się Krzemowa Górą?

Felietony Inne News Bar News Slider

Nasze miasto potrzebuje nowej drogi rozwoju. Stara, polegająca na wykorzystaniu potencjału dużych zakładów przemysłowych, usytuowanych w mieście, wyczerpała się. Kolejnym powodem do poszukiwania nowych ścieżek rozwoju, jest to, że Polska staje się krajem, którego atrakcyjność z powodu taniej siły roboczej kończy się. Świadczy to o rosnącej zamożności naszego społeczeństwa, ale to oznacza też, że musimy szukać nowych dziedzin gospodarki, oczekujących czegoś więcej niż taniej siły roboczej.

Strefa gospodarcza w Nowym Kisielinie nie przyciągnęła dużych inwestorów spoza naszego miasta. Największe, działające tam firmy, to firmy lokalne. Dobrze, że inwestują w Zielonej Górze, ale nie gwarantuje to takiego rozwoju jakiego oczekują mieszkańcy.

Naszym atutem jest i powinien być, Uniwersytet Zielonogórski. Pełni on nie tylko funkcję prestiżową, ale także napędza gospodarkę naszej “małej ojczyzny”. Kształci kadrę, którą możemy i musimy dobrze wykorzystać.

Zielona Góra ma duży potencjał w postaci Uniwersytetu z silnymi wydziałami związanymi z IT, matematyką i robotyką.

Z Uniwersytetem, Zielona Góra ma możliwość stać się nowoczesnym miastem przyszłości. Silny status kierunków związanych z IT, daje nadzieję na rozwój w naszym mieście firm związanych z tą dziedziną.W maju odbyła się na UZ duża konferencja branży IT zorganizowana przez prężnie, działające środowisko.

Na taki kierunek rozwoju miasta, należy postawić po wyborach samorządowych.

Zielona Góra jako Krzemowa Góra.

Uważamy, że należy jeszcze bardziej wzmocnić na UZ kierunki związane z informatyką, robotyką, sztuczną inteligencją oraz e-commerce. Wzorem dużych miast należy wspierać tworzenie takich kierunków nauczania na poziomie szkół średnich. Przykładem niech będzie Kraków gdzie firma Hitachi prowadzi program pilotażowy w tym zakresie. Miasto powinno wspierać rozwój start-upów tej branży a obecnie jest w tym zakresie zastój. Należałoby stworzyć program stypendialny dla studentów w porozumieniu z lokalnymi pracodawcami.

Zielonej Górze potrzebne jest także nowoczesne centrum konferencyjno-szkoleniowe, pod kątem szkolenia kadr oraz wspomagania inwestorów z branży IT oraz e-commerce.

Rynek IT oraz e-commerce to kilkaset tysięcy miejsc pracy w skali Polski. Szacuje się ,że w 2020 roku w tej branży będzie zatrudnionych 300 tys. osób.To najdynamiczniej rozwijająca się dziedzina gospodarki.Władze miasta powinny stworzyć zachęty dla firm świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Ponadto, jest to działalność gospodarcza, która nie potrzebuje wycinania hektarów lasów, aby postawić hale.

Zielona Góra ma wszystkie atuty aby stać się ważnym graczem w tej dziedzinie i uszczknąć spory kawałek tego tortu. Jest (jeszcze) miastem zielonym, przyjaznym do mieszkania, nie ma uciążliwości z przemieszczaniem się jak w dużych aglomeracjach, ma Uniwersytet, ma potencjał w postaci istniejących już firm z tych branż.

Tylko od nas i rozumnego wsparcia Miasta, zależy czy uda nam się z tej szansy skorzystać i stać się” Krzemową Górą” -miastem zielony i przyjaznym a jednocześnie stawiającym na rozwój nowoczesnych technologii.

Marlena Kopij

(.Nowoczesna)