NOWOCZESNYM OKIEM: Wybory samorządowe 2018

Felietony Informacje Inne

Wybory do Sejmiku Województwa Lubuskiego wygrała Koalicja Obywatelska z 30 proc. poparciem, pokonując PiS. Do urn w niedzielę poszło ponad 50 proc. wyborców. Głos na radnych sejmiku oddało ok. 400 tys. mieszkańców. Wybory do sejmiku lubuskiego wygrała Koalicja Obywatelska – PO-Nowoczesna, na którą głos oddało 115 tys. wyborców.

Osobiście odniosę się do wyniku jaki osiągnęli kandydaci Nowoczesnej ubiegający się o mandat radnych wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Dla kandydatów Nowoczesnej start w wyborach był niekiedy pierwszym takim doświadczeniem. To co mnie jako przewodniczącego lubuskich struktur Nowoczesnej cieszy szczególnie, to dobry wynik kandydatów do Sejmiku Województwa Lubuskiego. Na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku znalazło się 40 osób, z tego 6, z nadania Nowoczesnej. Łącznie Nowocześni zdobyli 22.740, ok. 20% łącznej liczby głosów. Przeliczając na mandaty dało to nam trzy miejsca z jedenastu jakie zdobyła Koalicja Obywatelska, a jeszcze bardziej obrazowo mówiąc mamy 10 procent mandatów w Sejmiku – to znacznie powyżej obecnych notowań partii w skali kraju. Wprowadziliśmy dodatkowo jako Nowoczesna po jednym radnym do powiatu nowosolskiego, gorzowskiego, świebodzińskiego, krośnieńskiego. Mamy dwóch radnych w mieście Gorzów Wielkopolski i oczywiście prezydenta miasta Nowa Sól.

Ten najbliższy czas to okres wytężonych prac liderów partii związany z budowaniem koalicji sejmikowej. Wierzę, że do takiej dojdzie. Koalicja Obywatelska wprowadza do Sejmiku 11 radnych, PiS – 9, Bezpartyjni Samorządowcy i PSL po 4, a SLD – 2. Koalicja w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat poprawiła wynik o 5 proc. (startowała wtedy pod szyldem PO). Ma o jednego radnego więcej. Koalicja Obywatelska zaliczyła najlepszy wynik w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim – aż 38 proc. głosów. Tu padł też indywidualny rekord w regionie. Marszałek Elżbieta Polak zdobyła aż 21.431 głosów. Magiczne 10 tys. głosów przekroczył również Jerzy Wierchowicz z Nowoczesnej.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za udział w wyborach, a szczególnie tym którzy zagłosowali na Koalicję Obywatelską! Naszym członkom i sympatykom gratuluję zaangażowania, kampanii i wyników! Wierzę, że aktywność członków Nowoczesnej, pracowitość i działalność na rzecz miasta i mieszkańców zaowocuje wygranymi w kolejnych wyborach, czego bardzo serdecznie życzę.

Dr Paweł Pudłowski

Przewodniczący

Regionu Lubuskiego

Nowoczesnej