NOWOCZESNYM OKIEM: Noworoczne obietnice

Felietony Inne News Bar

I oto zaczął się następny rok. I jak co roku składamy sobie obietnice i deklaracje co mamy zrobić, co musimy zrobić, a co tylko powinniśmy. Deklaracje te najczęściej dotyczą naszego życia prywatnego, ale może powinniśmy pokusić się o deklaracje dotyczące zmian naszego miasta, naszego kraju i otaczającego nas świata.

Wiele problemów przenika się i mówiąc o tym, co chcemy zrobić dla siebie, mówimy często o świecie. Mam tu na myśli otaczające na środowisko w szerokim znaczeniu.

Od nowego roku obowiązują bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące segregacji śmieci. Od wielu lat segreguję śmieci w naszym domu, co jest zasługa naszych dzieci, które wymogły to na nas. A później stało się “oczywistą oczywistością”. Pokazuje to, jak ważna jest edukacja społeczeństwa, którą należy zaczynać już w szkole, a nawet w przedszkolu. Dzieci są bardzo otwarte na różne pomysły, które dla nas dorosłych kojarzą się tylko z następnym obowiązkiem. Na pewno łatwiej segregować śmieci mieszkańcom domków jednorodzinnych, ale mieszkańcom budynków wielorodzinnych należy pomóc i zachęcić do tego, poniewaz w mieszkaniu o ograniczonym metrazu jest to o wiele trudniejsze zadanie. Dobre rozwiązania w tym zakresie przełożą się na wyższą jakość życia dla nas wszystkich mieszkających w Zielonej Górze. Wysypisko będzie miało więcej posegregowanych śmieci, które trafią do recyklingu. Tym samym nasze powietrze, wody gruntowe, gleba będą trochę czystsze. W skali kraju ograniczymy powierzchnię pod wysypiska, zmniejszymy zużycie surowców naturalnych oraz ograniczymy emisję gazów powstających ze spalania. W skali świata wytniemy mniej drzew, które zapewniają nam tlen, zmniejszymy ilość śmieci na oceanach, tym samym w mięsie zjadanych przez nas ryb będzie mniej skażonych substancji.

I tak koło się zamyka, jednocześnie pokazuje jak wiele zależy od jednej, małej decyzji, każdego z nas. Od tej małej decyzji czy zabierzemy do sklepu na zakupy, torbę wielorazowego użytku czy kupimy następną „foliówkę”, zależy czy my i nasze dzieci będziemy żyli zdrowiej i lepiej

Aby każdy z nas chciał przykładać się do segregacji śmieci nie wystarczą ideologiczne przemowy. Należy edukować społeczeństwo, to o czym wspomniałam, zacząć od dzieci i młodzieży. Władze miasta muszą stworzyć system zachęt oraz stworzyć miejsca do segregacji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymują kolorowe worki do segregacji, ale ten system nie sprawdzi się w budynkach wielorodzinnych. Rozsądnym wydaje się zwiększenie ilości kontenerów do segregacji oraz zachęty finansowe. W skali kraju należy wreszcie wprowadzić system skupu butelek szklanych i plastikowych. Zdaję sobie sprawę, że nie dało się tego “ogarnąć” od czasów PRL, ale można zasięgnąć informacji od naszych sąsiadów Niemców, którzy opanowali ten problem z dobrym skutkiem dla środowiska i mieszkańców, którzy mogą odzyskać trochę pieniędzy. Może władze Zielonej Góry pokusiłbym się o jakiś program pilotażowy w tej sprawie. Sąsiadów mamy za miedzą i pewnie chętnie podzielą się wiedzą.

Następnym problemem, którego rozwiązanie można zacząć od swoich osobistych postanowień noworocznych jest osławiony już smog.

Walka ze smogiem to nie tylko problem w skali makro. Każdy z nas, może w malutkim stopniu wytoczyć mu wojnę, a jak wiadomo duże sumy składają się z malutkich.

Podobno w Zielonej Górze zarejestrowanych jest 100 000 samochodów. Jest to ogromna liczba. Oczywiście część to samochody, które “pracują”, ale znaczna ilość to auta, którymi jeździmy osobiście dla zwykłej, czasami iluzorycznej wygody i co najważniejsze najczęściej w pojedynkę.

Widok rano, dziesiątek aut z jedną osobą-kierowcą, jest najczęstszy. Może w ramach postanowień noworocznych powinniśmy przyjąć, że jeden dzień w tygodniu, będziemy do pracy przemierzali pieszo? Nasze miasto nadaje się do tego, odległości nie są zbyt duże.Myślę, że nasze dzieci też mogłyby chodzić do szkoły częściej na piechotę, nie muszą być dowożone do szkoły. Jak rozwiązać ten problem, zaczęto intensywnie zastanawiać się na przykład w Wiedniu. Może warto podpatrzeć ich pomysły.

Dużą rolę ma tu do odegrania miasto. Dobrym krokiem władz było wprowadzenie programu wymiany autobusów miejskich na elektryczne. Należałoby, także zwiększyć ilość linii i kursów. Mówili o tym mieszkańcy w czsie kampani wyborczej i wielu kandydatów na radnych deklarowało poparcie tych postulatów.

Aby walczyć ze smogiem, należy konsekwentnie wymieniać piece węglowe do ogrzewania a także wspierać i ułatwiać dostępność do ogrzewania gazowego mieszkańcom. Uważam, że wspierane powinny być inicjatywy rozwiązań używających energię odnawialną. W wielu miastach polskich i na świecie, władze przyjmują programy ograniczenia smogu w konkretnych latach z konkretnymi progami zmniejszenia CO2 w następnych dekadach. Myślę, że władze Zielonej Góry też mogłyby opracować taki program – wytyczne.

Przy zwalczaniu smogu niezwykle ważna jest kontrola co spalamy ogrzewając nasze domy i miejsca pracy. Często niestety palone są śmieci lub szkodliwe odpady, trujemy wtedy siebie i nasze dzieci! Straż Miejska ma uprawnienia do takich kontroli i uważam, że w okresie zimowym powinna je nasilić i zdecydowanie karać ludzi, którzy palą śmieciami trując nas wszystkich. Takie zachowania muszą być piętnowane, także przez nas jako sąsiadów, ponieważ wyrządzamy sami sobie krzywdę.

O wielu z tych problemów, mówiono na Szczycie Klimatycznym w Katowicach. Potrzebne są rozwiązania ogólnoświatowe, ale wiele zależy od codziennych działań, każdego z nas.

Tak więc Szanowni Czytelnicy podejmując zobowiązania noworoczne miejcie na uwadze i takie, które wydadzą się Wam mało znaczące, ale w większej skali, na zasadzie “grosz do grosza” przyniosą nam wszystkim poprawę życia, a naszym dzieciom zostawią wiarę, że Planeta Ziemia nie zginie. A zatem zacznijmy Nowy Rok od małych postanowień:

Po pierwsze nie będę używał toreb foliowych.

Po drugie ograniczę dojazdy samochodem do pracy.

Lobbujący za prawdziwie zieloną Zieloną Górą, zmuszajmy radnych do stanowienia dobrego dla nas prawa, sami działajmy świadomie i obywatelsko!

MARLENA KOPIJ

Nowoczesna