MŁODOŚĆ I NOWOCZESNOŚĆ: Powyborcze obietnice

Felietony Informacje Inne News Bar

21 października zagłosowaliśmy na naszych przedstawicieli w Radzie miasta, Sejmiku oraz na osobę która będzie rządziła naszym miastem – Prezydenta. W swoim imieniu, dziękuje mieszkańcom za wysoka frekwencję, a także tym wszystkim którzy zdecydowali się oddać swój głos na moja kandydaturę. Gratuluję wszystkim którzy zdobyli mandaty, a także Januszowi Kubickiemu wygrania wyścigu o fotel Prezydenta.

Ale od poniedziałku 22. października zaczęła się codzienność i pierwszy dzień w spełnianiu obietnic wyborczych, a przecież padło ich wiele.

Wyborcy postawili na sprawdzone twarze i zaufali tylko 5 “nowym”. Mój wniosek po tych wyborach jest taki, że przede wszystkim wyborcy głosują na znane nazwiska, wiec nowym trudno się przebić nawet z dobrymi pomysłami i programami na zmianę miasta.

Kandydaci z różnych opcji mówili jak ważne jest planowanie przestrzenne, problemy seniorów, zieleń w mieście, miejsca do spędzania wolnego czasu, mam więc nadzieję, że poważnie potraktują swoje obietnice.

Moim zdaniem, najbliższe tygodnie powinny być poświęcone realizacji zlecenia prac nad “Studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego”. Uchwała zapadła na jednej z ostatnich sesji Rady Miasta i należy jak najszybciej ją realizować. Pisałam już o tym dlaczego, studium i powstające w oparciu o niego plany zagospodarowania, są tak ważne dla mieszkańców, oraz dlaczego ich brak niesie tak poważne zagrożenia. Jest to podstawa do wyznaczenia kierunków rozwoju miasta.

Następnym problemem który dostrzegała większość kandydatów, to opieka i pomoc seniorom. Społeczeństwo, także naszego miasta, starzeje się. Należy stworzyć wiele miejsc na osiedlach, w których seniorzy otrzymali by łatwo dostępne informacje z różnych dziedzin życia. Myślę także, że nowi Radni pomyślą o zwiększeniu dotacji na domy dziennego pobytu dla seniorów. Dotąd kończyło się na obietnicach, jak w przypadku domu dziennego pobytu ”U Pana Boga za piecem”, gdzie stworzono wspaniałe warunki dla ok.30 seniorów, ale bez dotacji miejskiej dostępność tego miejsca jest bardzo ograniczona ze względu na koszty. Takich domów w naszym ponad stutysięcznym mieście przydałoby się kilkanaście.

Wielu deklarowało ochronę zieleni. Myśle że nowe-stare władze miasta, powinny jednak zmienić swoje podejście do tego problemu. Wejście do rady Miasta przedstawicielki Ruchu Miejskiego, który najbardziej krytykował Prezydenta w poprzedniej kadencji za stosunek do miejskiej zieleni, świadczy o tym że jest to bardzo ważny problem dla mieszkańców miasta. I dlatego należy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami dotyczącymi zieleni miejskiej.

Jak widać problemów nierozwiązanych a ważnych jest dużo. Jest wiele innych spraw, które w poprzednich kadencjach nie znajdowały możliwości rozwiązania i pozostały w oczekiwaniu na Nową Radę. Dlatego zastanawiam się czy tak mała ilość nowych radnych zdoła przekonać doświadczoną większość do nowego spojrzenia oraz zmiany hierarchii potrzeb.

Przez czas kadencji będziemy analizować realizację obietnic, a za 5 lat dokonamy oceny.

 

MARLENA KOPIJ

Nowoczesna