Troje honorowych

Informacje News Box

Małgorzata i Roland Hellmann oraz prof. Tadeusz Biliński to nowi honorowi obywatele Zielonej Góry. Na wtorkowej (5 września) sesji Rady Miasta cała trójka otrzymała wyróżnienia.

Tadeusz Biliński urodził się w 1932 r. Jest naukowcem i politykiem. Ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Poznańskiej, ale od ponad 40 lat związany jest Z Zieloną Górą. W 1978 r. profesorem nauk technicznych. Był rektorem, a później prorektorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej W latach 1985-2001 zasiadał w Sejmie. Najpierw z ramienia PZPR, a następnie SLD.

Prof. Tadeusz Przyczynił się do przekształcenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej w późniejszą Politechnikę Zielonogórską. Był wieloletnim wykładowcą w Instytucie Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zasiadał również w parlamencie jako poseł.

Małgorzata i Roland Hellmann, to społecznicy. Już w czasie stanu wojennego organizowali transporty humanitarne z Verden do Zielonej Góry. Wspierali m.in. zielonogórski szpital. Są twórcami Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Verden. Dzis wydają publikacje i i robią filmy promocyjne o Zielonej Górze.