Laureatki Lubuskiej Edycji Konkursu „Lady D.”

Informacje Inne News Slider

Dwie niezwykłe kobiety związane z Uniwersytetem Zielonogórskim zostały laureatkami lubuskiej edycji konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek – dr Helena Ochonczenko w kategorii „Życie Społeczne” i Marlena Przezdzięk w kategorii „Dobry Start”.

Gala Konkursu odbyła się 1 grudnia br. w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Jego ideą jest nagradzanie wyjątkowych, aktywnych i pełnych pasji niepełnosprawnych kobiet działających aktywnie na rzecz swojego środowiska.

Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Manufaktura, Fundację Pozytywka i Biuro poselskie Krystyny Sibińskiej patronatem objęła marszałek województwa lubuskiego – Elżbieta Anna Polak.

Dr Helena Ochonczenko pracuje w Zakładzie Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii, od wielu lat pracę zawodową łączy z wolontariatem na rzecz osób chorych i z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wiele swojego czasu poświęca też niepełnosprawnym studentom uczącym się na naszej Uczelni. Fakt, że od samego początku (2006 r.) została opiekunem Rady Studentów Niepełnosprawnych był naturalną konsekwencją jej działalności.

Marlena Przezdzięk – od bieżącego roku jest już absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego – skończyła studia na dwóch kierunkach – pierwszy licencjat i magisterkę skończyła na kierunku resocjalizacja z poradnictwem specjalistycznym i drugi licencjat na kierunku praca socjalna. Już w czasie studiów bardzo aktywnie działała w Radzie Studentów Niepełnosprawnych – przez 4 lata –  z czego 2 lata była przewodniczącą RSN. Udzielała się też w sporcie w Klubie Uczelnianym AZS trenując lekkoatletykę, zdobywając dla UZ medale w grze zespołowej w Boccia, a do dziś trenuje w Klubie Start strzelectwo. Aktualnie jest słuchaczką studiów podyplomowych Doradztwo zawodowe i przedsiębiorczość na Wydziale mechanicznym UZ i pracuje zawodowo w Fundacji Szansa dla niewidomych w Zielonej Górze.

Konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek został zainicjowany w roku 2002 w Katowicach przez Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu honorowego „Lady D.” (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. Wieloletnią przewodniczącą Kapituły Konkursu była Krystyna Bochenek, której konkurs nosi imię od 2012 r.

Tytuły Lady D. przyznawane są w pięciu kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań – do 26 roku życia).

Lubuskimi laureatkami konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek zostały:

„Dobry Start”- Marlena Przezdzięk

„Kultura i Sztuka” – Alina Michalak

„Sport” – Milena Olszewska

„Życie Zawodowe” – Beata Piwowarska

„Życie Społeczne” – Helena Ochonczenko

Kapituła konkursu przyznała także dwa wyróżnienia, które trafiły do Elżbiety Ładnowskiej i Anny Dryglas.