KUKIZ 15: Nie Oddamy JOW-ów w Samorządzie

Informacje News Bar News Box

KUKIZ 15 przeprowadził w całym kraju akcję Nie Oddamy JOW-ów w Samorządzie. W akcji wzięli udział członkowie KUKIZ 15 z Zielonej Góry Olimpia Tomczyk-Iwko – Przewodnicząca Koła, Sławomir Kowalski – Sekretarz, Paweł Maciejewski – członek koła.

Akcja członków KUKIZ 15 jest wyrazem sprzeciwu wobec planów zmian w prawie wyborczym. Przedstawiony projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczy między innymi likwidacji Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w gminach.

Zdaniem KUKIZ 15 proponowane zapisy ustawy są szkodliwe z punktu widzenia samorządności i państwa obywatelskiego. Na razie nie zyskał jeszcze większości w parlamencie, ale zdaniem polityków KUKIZ 15 promował będzie jedynie duże ugrupowania walczące o głosy wyborców.

– Likwidacja JOW-ów spowoduje, że będziemy mieć bardzo podobną sytuację do czasów komunistycznych, kiedy to naczelnicy byli przywożeni w teczkach z Warszawy. Idziemy na wojnę z PiS, a to taki czas, gdzie nie patrzy się na to, kto jakie ma poglądy – mówią przedstawiciele KUKIZ 15.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość proponuje rozwiązanie ordynacji proporcjonalnej, czyli tworzenie list. Zdaniem opozycji spowoduje to, że porządny, uczciwy człowiek znany w lokalnej społeczności nie będzie mógł wystartować jeśli nie zapisze się do partii.