KROSNO ODRZ.: Nowy zastępca, stare zarzuty

Informacje News Box News Slider

W Krośnie Odrz. była wielka medialna feta, a w powietrzu pojawiło się mnóstwo konfetti. Z jakiego powodu? Nowym wiceburmistrzem Krosna Odrz. został Roman Siemiński, były burmistrz Cybinki i zastępca burmistrza Słubic. Został powołany na to stanowisko przez Marka Cebulę. Gdy euforia się skończyła okazało się, że pozostaje jedno ale…

Siemiński to dość dziwna postać, która na rynku samorządowym działa od dawna. Nie wiadomo jakie ma poglądy i gdzie mu bliżej. Jeszcze jakiś czas temu, wskazywano, że miał ochotę na mariaż z PiS. Dzierżył ostatnio funkcję zastępcy burmistrza Słubic. Wcześniej, przez wiele lat, był burmistrzem Cybinki, ale poległ w wyborach w 2014 roku.

Ciekawe, że Cebuli nie przeszkadzają doniesienia i fakty na temat Siemińskiego. Media bowiem od dłuższego czasu donosiły o niejasnych sprawach, które ciągną się za byłym włodarzem Cybinki i trudno, aby o nich nikt w Krośnie nie wiedział. Okazuje się, że Roman Siemiński jest uczestnikiem procesu sądowego w roli oskarżonego, który znalazł się na wokandzie za sprawą prokuratury. Zarzuty są bardzo poważne, a sprawa trwa już dwa lata.

Chodzi o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z pełnieniem funkcji burmistrza. Konkretnie chodzi o próbę fałszerstwa dokumentów dotyczących indywidualnego nauczania uczniów i zatwierdzanie dokumentów w czasie, w którym Siemiński nie był już burmistrzem Cybinki. Jak opisywał sprawę miesięcznik „Pogranicze” Roman S. twierdził, że dokumentów nie podpisał, bo zdał pieczątki, jak przestał być burmistrzem. Z ustaleń wynika, że nie jest to jednak prawdą. Istnieje bowiem pisemne oświadczenie kadrowej, że pieczątki nie zostały oddane.

Nie wiadomo, co będzie gdy zapadnie wyrok niekorzystny dla Siemińskiego. Czy zostanie odwołany, a ten kto go powołał przyzna się do błędu i przeprosi.

Poza wszelkimi dywagacjami wygląda jednak na to, że w Krośnie jest najwyraźniej tak zwana krótka ławka samorządowo-polityczna i zaczęło się odcinanie osób z najbliższego grona politycznych decydentów. W innym przypadku na funkcję zastępcy zostałby powołany ktoś z najwierniejszych ziomków partyjnych, którzy pozostali jeszcze w zasobach.

Dodajmy, że wskazanie zastępcy, to wyłączna prerogatywa burmistrza i to burmistrz ponosi pełną odpowiedzialność za powołanie swojego zastępcy.

Najbliższa rozprawa, w sądzie w Krośnie Odrz. ma się odbyć w lutym 2019 roku.

TAK O SPRAWIE DONOSIŁY LUBUSKIE MEDIA:

https://plus.gazetalubuska.pl/byle-dyrektorce-zespolu-szkol-w-cybince-grozi-do-5-lat-wiezienia-tyle-samo-bylemu-burmistrzowi/ar/12685197

http://pograniczelubuskie.pl/2017/06/slubice-zarzuty-dla-wiceburmistrza-i-postepowanie-w-sprawie-zamiany-dzialek/

 

(ds)