Jazzujące muzeum

News Box Wydarzenia

28 IX, godz. 19.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na pierwszą po wakacjach odsłonę cyklu Jazzujące Muzeum. Tym razem przed zielonogórską publicznością wystąpi Witold Janiak, znakomity pianista i kompozytor.

Program wieczoru:

  • wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak
  • prezentacja obrazu z kolekcji MZL – Leszek Kania
  • przerwa
  • recital jazzowy Witolda Janiaka

Witold Janiak – pianista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat licznych konkursów i festiwali m.in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1998), Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie – nagroda specjalna za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu” (2001), Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie (2010) – II nagroda.  Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007).

Regularnie koncertuje w kraju i zagranicą. Brał udział w słynnym projekcie „Koncert na 21 fortepianów”. Dwukrotnie koncertował solo w sali im. Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wykłada fortepian jazzowy i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Dwukrotny laureat nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009 i 2014 roku. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Krzysztofem Ścierańskim, Radkiem Wośko, Grzechem Piotrowskim, Maćkiem Kądzielą, Brianem Massaka Victorssonem, Regisem Moliną Reynaldo, Luisem Nubiolą  oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką.

Wydał pięć autorskich płyt: „Jesteśmy”, „Mainstreet Quartet”, „Cinema meets Jazz”, „Zagrajcie swoją muzykę”, „Stabat Mater Dolorosa”.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Realizuje projekty, w których razem z Kamilem Miszewskim (perkusja) i Rafałem Różalskim (kontrabas), improwizują „na żywo” muzykę do filmów.

Oprócz działalności koncertowej jest propagatorem i animatorem muzyki jazzowej w Polsce i regionie prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych. Jego uczniowie zaczynają odgrywać znaczącą rolę na jazzowej mapie Polski.
————————————————
bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Muzeum
młodzież szkolna i studenci – 10 zł
rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444
ilość miejsc ograniczona

Organizatorami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.

 

(Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej)