Światowy Dzień Serca

Informacje News Slider

Zapraszamy jutro tj. 27 września br. o godz. 10:30 do udziału w szalonym tańcu Despacito! Będzie to jeden z punktów Lubuskich obchodów Światowego Dnia Serca. Wśród tańczących będzie także marszałek Elżbieta Anna Polak.

Nie od dziś wiadomo, że aktywność jest niezwykle ważna dla dobrej pracy serca. Krótko mówiąc, zarówno te młode, jak i te nieco starsze lubuskie serca kochają się zmęczyć! O tym, że tak jest w rzeczywistości przekonywać będą eksperci w zakresie kardiologii i rehabilitacji podczas lubuskich obchodów Światowego Dnia Serca, które odbędą się 27 września w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Gospodarzem spotkania będzie marszałek Elżbieta Anna Polak.

PROGRAM

10.00 Pokolenie najmłodszych serc – warsztaty plastyczne dla przedszkolaków
10.30 Pokolenie dojrzałych serc – wspólny taniec wszystkich grup – Despacito (próba)
10.45-11.30 Pokolenie nastoletnich serc – aranżacja wystawy z prac przedszkolaków + rozpoczęcie sercowych warsztatów artystycznych
11.00 Elżbieta Anna Polak (dojrzałe serce) – Oficjalne otwarcie Lubuskich obchodów Światowego Dnia Serca
11.20 Wspólny taniec – Despacito (prowadzi Grażyna Wyczałkowska)
11.30 Rehabilitacja kardiologiczna w niewydolności krążenia i chorobie niedokrwiennej serca u osób w podeszłym wieku – Urszula Kawalec-Hurny
11.50 Wesołe katusze dla serca – zabawa z gumami i hulaj-hop (prowadzi Grażyna Wyczałkowska)
12.00 Serce kocha się zmęczyć? – pytania do specjalisty
12.10 Aktywne zakończenie obchodów (prowadzi Grażyna Wyczałkowska)
10.00-13.00 konsultacje lekarskie, możliwość wykonania EKG, poziomu cukru we krwi, zbadania wagi ciała

Światowy Dzień Serca to święto obchodzone w ostatnią niedzielę września (inicjatywa Światowej Federacji Serca). Obchody na całym świecie – mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

Pierwsze obchody odbyły się w 2000 roku. W Polsce są organizowane od 2002 roku.

Lubuskie obchody – mają na celu zaktywizowanie osób w różnych przedziałach wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Ćwiczenia fizyczne, prezentowane podczas wydarzenia, będą dostosowane do wszystkich, bez względu na wiek.

Pogadanki kardiologiczne poprowadzą specjaliści z Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu sp. z o.o., który realizuje m.in. rehabilitację kardiologiczną po zawałach serca.