Będzie obwodnica

Informacje News Bar News Box

3 sierpnia w Ministerstwie Rozwoju Prezydent Miasta Zielona Góra podpisał umowę na dofinansowanie budowy południowej obwodnicy miasta. Koszt inwestycji to ponad 150 mln złotych. Dotacja unijna z ministerstwa to 115 milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Kasę na inwestycję „załatwił” wiceminister i poseł Jerzy Materna.

Oprócz władz Zielonej Góry w warszawie pojawili się też prezydenci Bydgoszczy, Poznania, Stargardu, Krakowa, Torunia, Gdyni, i Tychów. Dlaczego? W tych miastach także dojdzie do inwestycji drogowych. Wszystkie inwestycje są dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Południowa obwodnica Zielonej Góry przez ostatni rok wzbudzała sporo emocji. Ekolodzy i środowiska miejskie protestowały, wskazując na degradacje środowiska, które na skutek budowy zostanie skrajnie zniszczone. Przypomnijmy, że droga przetnie tzw. Las Piastowski i połączy Wilkanowo w gminie Świdnica i Raculę. Długość trasy wyniesie ok. 12 km. Droga będzie miała tylko po jednym pasie w każdą stronę. Ma kosztować ok. 150 mln zł. Z tego 35 mln zł tak zwanego wkładu własnego, zabezpieczyli radni w budżecie na rok 2017. Aż 115 mln zł to unijna dotacja. Mimo że trasa przejdzie przez tereny chronione to wspólnota wspiera takie inwestycje.

Droga ma być gotowa w 2022 lub 2023 r. Być może jeszcze w tym roku uda się wyłonić wykonawcę.