Anna Król już jutro (22 listopada) w Norwidzie

Inne News Box Wydarzenia

22 listopada, o godz. 18.00 w bibliotece im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się spotkanie z Anną Król, autorką książek o Jarosławie Iwaszkiewiczu: „Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia” (2014), „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” (2015). Autorka opracowała i wydała „Kocią książkę” (2015) oraz „Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego” (2017). Rozmowę w ramach 7. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów moderować będzie dr Kaja Rostkowska-Biszczanik. 
Anna Król – reżyserka spektakli teatralnych i projektów audiowizualnych, autorka scenariuszy, wydawca. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka pierwszej w Polsce agencji wyspecjalizowanej w dziedzinie promocji kultury. Współzałożycielka Fundacji „Kultura nie boli”. Pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival, największego międzynarodowego festiwalu literackiego w Warszawie. Pomysłodawczyni i założycielka Big Book Cafe, pierwszego w Polsce centrum literackiego prowadzonego przez organizację pozarządową. Współzałożycielka wydawnictwa Wilk&Król Oficyna Wydawnicza. Publicystka m.in. „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Magazynu Literackiego”, „Nowych Książek”, „Rzeczpospolitej”. Autorka książek o Jarosławie Iwaszkiewiczu: Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia (2014), Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie (2015). Opracowała i wydała Kocią książkę (2015) oraz Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego (2017).

„Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze Panien z Wilka i Tataraku. Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność – kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej.
Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia. Nie spotkali się w rzeczywistości, ale od czego jest wyobraźnia? Podróże w czasie są możliwe”.